Sojusznik zdrowego serca i mózgu. Dodawaj do sałatek, by obniżyć cholesterol i poprawić krążenie

Olej lniany pozyskiwany jest przez tłoczenie na zimno nasion lnu. To bogate źródło cennego kwasu alfa-linolenowego, który sprzyja zdrowiu serca i mózgu. Dodawanie do potraw oleju lnianego pomoże zapanować nad cholesterolem, obniżyć ryzyko chorób serca oraz demencji. Wyjaśniamy, jaki olej lniany wybrać w sklepie i jak go używać, by nie utracił prozdrowotnych właściwości.

Bogactwo olejów na sklepowych półkach może niekiedy przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza gdy pojawiają się tam oleje, których na co dzień nie używamy lub używamy rzadko. Jednym z nich jest olej lniany, o którym z pewnością wiele osób słyszało, ale nie każdy wie, jak się za niego zabrać. Czy nadaje się do smażenia? Jak go przechowywać? Czy jest zdrowy, a może wręcz przeciwnie? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Zobacz wideo Kaloryczny, ale zdrowy. Olej kokosowy nie tylko w kuchni

Olej lniany - właściwości zdrowotne, działanie

Ten typu oleju tłoczony jest na zimno, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości i witaminy. Pozyskuje się go z nasion lnu. To jedno z najbogatszych źródeł kwasu alfa-linolenowego (ALA), który jest jednym z kwasów omega-3. Ich zawartość w żywności jest niezwykle ważna, ponieważ są sojusznikami zdrowego serca i mózgu. 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii na łamach czasopisma "Advances in Nutrition" zauważają, że badania obserwacyjne wskazują, że większe spożycie kwasu α-linolenowego (ALA) wiąże się z 10 proc. niższym ryzykiem rozwoju choroby sercowo-naczyniowej i 20 proc. zmniejszeniem ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej. Ponadto kwasy omega-3, czyli również ALA, pomagają utrzymać w ryzach cholesterol - obniżają poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz cholesterolu LDL nazywanego złym. Uczestniczą też w regulowaniu ciśnienia krwi.

Olej lniany
Olej lniany Madeleine Steinbach / Shutterstock

Olej lniany działa także przeciwzapalnie, dlatego można go stosować jako wsparcie (nie zaś jedyne rozwiązanie) przy bólach reumatycznych, toczniu i łuszczycy. Może też pomóc w łagodzeniu objawów chorób zapalnych jelit.

Ponadto pozytywnie działa na układ nerwowy. Kwasy omega-3, których jest pełen, stanowią ważny budulec mózgu. Olej lniany obniża ryzyko wystąpienia demencji, a lecytyna, którą również zawiera, poprawia pamięć.

Olej lniany - jak stosować i jak przechowywać?

Gdy jesteśmy w sklepie, warto chwilę przyjrzeć się butelkom z olejem lnianym i nie brać pierwszej z brzegu. Powinien znajdować się w szklanym, ciemnym opakowaniu, które chroni go przed światłem. Ponadto należy przechowywać go w lodówce i to nie tylko po otwarciu, lecz także przed. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy w sklepie rzeczywiście stoi w odpowiednim miejscu. W domu, po otwarciu, olej lniany należy zużyć w ciągu dwóch-trzech tygodni i również trzymać w lodówce.

A jak go używać, by nie stracił cennych właściwości? Przede wszystkim nie do smażenia. Wówczas zmienimy jego właściwości i utracimy korzyści płynące z obecności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej lniany powinno stosować się na zimno. Świetnie sprawdzi się jako dodatek np. do: sałatek, surówek, zimnych sosów, koktajli warzywnych i owocowych, past kanapkowych, twarogu czy chłodnych zup. Ma delikatny, lekko orzechowy posmak, więc jest szansa, że wielu osobom przypadnie do gustu.

Dziennie zaleca się spożycie 15 ml oleju lnianego, czyli ok. jedną łyżkę stołową. Należy przy tym pamiętać, że jeden produkt nie będzie magicznym remedium na wszystkie dolegliwości. Dieta powinna być zbilansowana i stanowić jeden z elementów zdrowego stylu życia. Ponadto olej lniany nie jest wskazany przy nadczynności tarczycy, nie powinny go też stosować osoby, które chorują na niedrożność przełyku, jelit lub odźwiernika.

Więcej o: