Katarzyna Bosacka, choć jest autorką książek i dziennikarką prasową, większość Polaków kojarzy ją z roli prezenterki programów lifestyle na kanałach TVN Style, TVN i TTV. Do najbardziej rozpoznawalnych formatów należą "Wiem, co jem" oraz "Wiem, co kupuję". Od lat ostrzega konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami i producentami, tym razem sama stała się ofiarą oszustów. Ci postanowili wykorzystać jej wizerunek, aby promować kawę do odchudzania. W najnowszym wpisie w mediach społecznościowych Bosacka stanowczo zaprzeczyła jakimkolwiek powiązaniom z takimi produktami.
UWAGA! TO OSZUSTWO!
- czytamy.
Bosacka wyjaśniła w opisie załączonym do nagrania, że jej filmik został zmanipulowany przez podłożenie fałszywego głosu i reklamy. Dziennikarka wystosowała również apel do obserwatorów, by pozostawali czujni i nie dali się nabrać na podobne ogłoszenia. Poleciła również, aby zgłaszali takie przypadki jako oszustwa.
Ktoś zmanipulował mój filmik, podkładając inny głos (brzmiący podobnie do mojego) i reklamując rzekomo kawę na odchudzanie. Nie dajcie się nabrać. To fake i zwykłe oszustwo! Nigdy nie promowałam żadnych suplementów ani "magicznych" sposobów na odchudzanie!
- przypomniała Bosacka.
Początek nowego roku to czas, w którym wiele osób podejmuje się postanowień związanych ze zdrowszym stylem życia. To również moment, w którym liczba oszustw promujących "cudowne" produkty odchudzające wzrasta i zbiera największe żniwo. Oszuści wykorzystują telemarketing, media społecznościowe i fałszywe strony internetowe, oferując pigułki, plastry i inne preparaty, które obiecują szybkie efekty bez wysiłku.
Często stosują techniki, jak fałszywe historie o składnikach, nieprawdziwe zdjęcia przed i po czy zmanipulowane recenzje, tak jak to było w przypadku nagrania z udziałem Katarzyny Bosackiej. Warto być czujnym na zbyt dobre oferty, takie jak ogromne rabaty lub gwarancje zwrotu pieniędzy. Skala zagrożeń w internecie rośnie, co widać po wzroście liczby wykrytych domen phishingowych. Komisja Nadzoru Finansowego zidentyfikowała 11 468 domen w 2021 roku, 17 200 w 2022 roku i 30 140 w 2023 roku.