Popularna sieć restauracji upada. Wszystko przez koronawirusa

Vapiano, popularna sieć restauracji oferująca przede wszystkim pizze i makarony ogłosiła niewypłacalność. Firma doświadczyła ogromnego spadku obrotów w związku z epidemią koronawirusa.

Czy to koniec Vapiano?

W związku z epidemią koronawirusa sieć restrauracji straciła wszystkie dochody. Już wcześniej borykała się z problemami finansowymi, ale obecna sytuacja dobiła ją już niemal całkowicie. Spółka podała w piątek, 20.03.2020, że zarząd sieci Vapiano został zobowiązany do złożenia w ciągu trzech tygodni wniosku o postępowanie upadłościowe. Jedynym ratunkiem dla Vapiano jest ewentualne skorzystanie z niemieckiego (restauracja została założona w Hamburgu) programu pomocy dla firm doświadczających kryzysu związanego z pandemią. Nie wiadomo jednak, czy zapomogę od rządu udałoby się uzyskać w odpowiednim terminie i czy środki byłyby wystarczające.

Zobacz wideo PGE Narodowy zachęca do zostania w domu. Napis pojawił się na elewacji.

Konkurent czuwa

Vapiano podjęło decyzję o zamknięciu swoich restauracji na czas nieokreślony. W Polsce jej lokale znajdowały się w Warszawie i we Wrocławiu, w Niemczech funkcjonowało 55 restauracji, a na całym świecie – ponad 230.

Tymczasem jedna z największych konkurencji wobec Vapiano, również niemiecka sieć L’Osteria, optymistycznie patrzy w przyszłość. Jej dyrektor generalny, Mirko Silz zapewnia, że spółka przetrwa kryzys. Możliwe, że wejdzie również na rynek polski – zainteresowanie nim sieć przejawiała już w lutym.

Więcej o: