Zasady segregacji ogólnie są dość jasne i przejrzyste. Do wyboru mamy pięć pojemników i każdy z nich przeznaczony jest na innego rodzaju odpady:
Jest jednak szereg opakowań i odpadów, które można uznać za podchwytliwe. Wszystko przez materiał, z którego są zrobione. Doskonałym przykładem jest szklanka. Choć zrobiona ze szkła, nie powinna trafić do zielonego pojemnika. Takie szkło ma inny skład chemiczny niż opakowaniowe i nie nadaje się do recyklingu, musi więc zostać wyrzucone do odpadów zmieszanych.
Takich samych problemów przysparzają kartony po soku oraz kartony po mleku. Nazwa opakowania wskazuje, że należy wyrzucić je do pojemnika niebieskiego, czyli na papier. W rzeczywistości te kartony powinny jednak trafić do kubła na tworzywa sztuczne.
Kartony po soku oraz kartony po mleku to opakowania wielomateriałowe. Zrobione są z papieru, polietylenu oraz folii aluminiowej. Dlatego nie mogą być wrzucane do koszy przeznaczonych tylko na papier. Jedynie wyrzucenie ich do pojemników na tworzywa sztuczne sprawia, że poszczególne elementy mogą zostać odzyskane i poddane recyklingowi.
Zanim wyrzucimy karton po soku lub mleku do kosza, należy go do końca opróżnić. Nie trzeba go jednak myć. Warto jednak pamiętać, by zgnieść go przed wyrzuceniem. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić miejsce w kontenerze, lecz także ułatwia transport oraz późniejszy proces recyklingu.
Teraz, gdy już wiesz, gdzie wyrzucić karton po soku i mleku, mamy nadzieję, że nie będziesz więcej mieć problemu z tymi odpadami. Z naszych tekstów dowiesz się również, co zrobić z papierkiem po maśle oraz gdzie wyrzucić torebki po ryżu.