Śliwek jest teraz pod dostatkiem - wszelkich odmian, kolorów i wielkości. Jeśli jednak chcesz zrobić powidła o tradycyjnym smaku, postaw na stare, dobre węgierki.
Powidła śliwkowe
Proporcje:
1 kg śliwek węgierek
1 kg cukru
Składniki (z 1 kg) na 2-3 niewielkie słoiczki
Czas przygotowania: 30 min + 2-4 dni
Umyte i wydrylowane śliwki przełóż do garnka o grubym dnie. Dodaj cukier, wymieszaj i postaw na niewielkim ogniu. Gotuj i studź minimum cztery razy w ciągu dnia (możesz więcej). Pamiętaj, żeby ogień nie był duży i często mieszaj, bo powidła łatwo się przypalają. Śliwki duś przez 2-4 dni, aż ich konsystencja będzie mazista. Gorące powidła przełóż do wyparzonych, suchych słoików, zakręć. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu maksymalnie przez 1 rok.
Autor: Aneta Kosiba
Zobacz także naszą wersję powideł. Oto przepis krok po kroku:
Wyprawa do lasu może się opłacić podwójnie - podczas grzybobrania możesz trafić też na te czarne owoce, przypominające kształtem maliny. Są wyjątkowo aromatyczne i wartościowe, więc przepis na dżem jest bardzo prosty - tu nie potrzeba żadnych dodatków smakowych.
Dżem z jeżyn tradycyjny
2 kg jeżyn
2 kg cukru
Jeżyny umyj, kilka razy zmieniąjąc wodę. Przełóż na sitko, osącz. Do garnka z grubym dnem wspy tyle jeżyn, żeby zakryły dno, posyp je cukrem. Potem wsyp kolejną warstwę owoców i cukru, i tak dalej, aż nie będzie już cukru i owoców. Ostatnią warstwą powinien być cukier. Przykryj czystą lnianą ściereczką i zostaw na noc. Następnie gotuj na średnim ogniu, często potrząsając garnkiem, ale nie mieszaj. Gdy jeżyny zgęstnieją, zdejmij z wierzchu powstałą pianę, znów przykryj garnek ściereczką i odstaw, aby dżem lekko przestygł. Ciepłym dżemem napełnił wysterylizowane słoiczki i szczelnie zamknij.
Źródło: Miesięcznik Kuchnia
Winogrona i wino mają wiele wspólnego, tym razem - przepis na konfiturę. Białe winogrona i słodki wermut z aromatem goździków.
Konfitura z winogron
3 kg białych winogron
pół łyżeczki mielonych goździków
100 ml słodkiego wermutu
1 kg cukru żelującego 1:2
Winogrona umyj, oddziel od gałązek, przekrój na połówki i usuń pestki. Posyp zmielonymi goździkami, zalej wermutem i włóż do garnka o grubym dnie. Winogrona zagotuj, dodaj cukier i gotuj razem przez 3 minuty. Czyste i ciepłe słoiki napełnij gorącą konfiturą i szczelnie zamknij.
Źródło: Miesięcznik Kuchnia
Sezon na dynię dopiero się rozkręca i potrwa jeszcze dość długo, więc z tymi przetworami możesz jeszcze poeksperymentować. Pierwsza propozycja - korzenna dynia z brązowym cukrem. Idealny smak na zimowe wieczory.
Dżem dyniowy
2,5 kg dyni
3-4 goździki
laska cynamonu
ok. 1,5 kg brązowego cukru
Składniki na 4-5 średniej wielkości słoików
Czas przygotowania: ok. 120 min, aż się dobrze wysmaży
Dynię obierz, wyjmij pestki i miąższ, a resztę pokrój na kawałki. Zważ rondel, w którym będziesz gotowała dynię, wynik zapisz. Kawałki dyni przełóż do zważonego rondla opłukanego w zimnej wodzie i dodaj przyprawy. Całość doprowadź do wrzenia, co jakiś czas mieszając. Następnie przykryj i gotuj przez 15 minut. Gdy wszystkie kawałki będą miękkie, wyjmij goździki i cynamon. Zważ rondel z dynią, od wyniku odejmij wagę pustego naczynia. Do ugotowanej dyni dodaj tyle cukru, ile waży ugotowana dynia. Postaw z powrotem na ogień i gotuj, mieszając, aż mikstura zrobi się przezroczysta. Kiedy się zagotuje, zdejmij z ognia, przełóż do wysterylizowanych słoików i zakręć, gdy dżem wystygnie. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu maksymalnie przez rok.
Autor: Aneta Kosiba
Ta odsłona dyni jest zupełnie inna - bardziej skomplikowana i bogatsza. Niestety nie nadaje się do długiego przechowywania.
Powidła dyniowo-pomarańczowe
1 kg dyni
pół kg pomarańczy
marynowany zielony pieprz
200 g miodu
2 limonki
sok pomarańczowy
100 ml likieru pomarańczowego
10 g żelatyny
cząstki pomarańczy do dekoracji
Składniki na 4 porcje
Dynię obierz, wydrąż i pokrój w drobną kostkę. Z pomarańczy otrzyj skórkę, obierz je i wyfiletuj (oczyść z białej błonki). Następnie w rondlu lub garnku o grubym dnie skarmelizuj miód: wlej go do naczynia i zagotuj (kontroluj, żeby się nie przypalił, ma tylko lekko zbrązowieć), dodaj pokrojoną dynię i przesmaż. Kolejno dodaj pomarańcze i, podlewając po trochu sokiem pomarańczowym, duś na wolnym ogniu tak długo, aż pomarańcze i dynia się rozgotują. Konfitura powinna być gęsta. Na koniec dopraw otartą skórką z pomarańczy, sokiem z limonek, zielonym pieprzem i likierem pomarańczowym. Następnie dodaj rozpuszczoną żelatynę, ostudź i wstaw do lodówki do stężenia. Powidła możesz przechowywać w lodówce 7 dni.
Autor: Łukasz Pielak
Konfitura z jarzębiny to idealny dodatek do mięs, serów, herbaty i deserów. Zapasteryzowaną konfiturę możesz przechowywać do 9 miesięcy.
Konfitura z jarzębiny
120 dkg świeżej jarzębiny
500 g cukru
Składniki na 1 kg
Owoce jarzębiny umyj, zalej taką ilością zimnej wody, by je przykryła, i zagotuj. Po zagotowaniu odlej płyn. Następnie zalej jarzębinę wrzątkiem, tak by woda lekko ją pokryła, i dodaj cukier. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, na wolnym ogniu około 20 minut. Gorącą konfiturę rozłóż do umytych, wyparzonych i suchych słoików, szczelnie zakręć, odstaw do góry dnem i ostudź.
Autor: Krzysztof Wojtal