To już prawie klasyk. Sprawdza się genialnie na grzankach z kozim serem, do burgerów lub jako dodatek do dań z grilla. Jak się za to zabrać? Mamy przepis Pascala Brodnickiego.
Składniki:
Przygotowanie:
Rodzynki moczymy w letniej wodzie przez pół godziny. W tym czasie w garnku rozgrzewamy oliwę i wkładamy cebulę. Smażymy na średnim ogniu, aż się lekko zrumieni, po około 12 minutach dodajemy cukier i mieszamy. Pilnujemy, by cebula się nie przypaliła - można zmniejszyć ogień. Smażymy przez kolejnych 10-15 minut. Następnie dodajemy wino, rodzynki, ocet balsamiczny i creme de cassis. Całość gotujemy na wolnym ogniu, aż większość płynu wyparuje, przez około 30 minut.
Bez cebuli nie wyobrażacie sobie życia? Przygotujcie wyjątkową tartę pissaladiere!
Na jarzębinę trzeba co prawda jeszcze poczekać, bowiem sezon zaczyna się mniej więcej w połowie września. Postanowiliśmy jednak już was zainspirować do zaplanowania zbiorów. Gęsty jarzębinowy sos z przepisu Magdy Gessler jest słodki i lekko goryczkowy, dzięki czemu nadaje się doskonale do pieczonych mięs.
Składniki:
Przygotowanie:
Przebieramy owoce jarzębiny i oczyszczamy je. Jeszcze mokre obsypujemy cukrem, mieszamy i odstawiamy na kilka godzin. Jeśli puściły już sporo soku, przekładamy je na patelnię lub do garnka i obsmażamy do miękkości. Jeżeli są dość suche, przed smażeniem dodajemy trochę wody. Gdy owoce staną się szkliste, to dobry moment, by wrzucić obrane i pokrojone gruszki. Smażymy jeszcze przez kilka minut. Do sosu można dodać pektynę, według instrukcji na opakowaniu, dzięki czemu stanie się gęstszy i bardziej "dżemowy".
Dżem z pomidorów to nietypowa propozycja na przetwory, w końcu zwykle dżem robi się z owoców. Jednak jeśli przygotujecie to smarowidło z przepisu Tomka Jakubiaka, z pewnością na stałe zagości w jesienno-zimowym menu.
Składniki:
Przygotowanie:
Pomarańcze obieramy i filetujemy (wycinamy miąższ spomiędzy białych błonek). Następnie kroimy je w kostkę wraz z pomidorami i cebulą. Cebulę podsmażamy na patelni rozgrzanej z odrobiną oleju, po czym do środka wkładamy pomidory i pomarańcze. Dodajemy brandy, miód i chilli. Całość smażymy na wolnym ogniu przez około 1,5 godziny, aż większość płynu wyparuje. W międzyczasie mieszamy, by dżem się nie przypalił.
Zwykle kupujemy gotowca, ale sos barbecue można łatwo zrobić w domu. Przekonuje o tym Magda Gessler. Zobaczcie przepis.
Składniki:
Przygotowanie:
Pomidory sparzamy i obieramy, a następnie blendujemy na gładką papkę. Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy. W garnku o grubym dnie rozgrzewamy oliwę, dodajemy cebulę i czosnek - smażymy, aż się zeszklą. Przelewamy pomidory i płynne składniki. Całość gotujemy na wolnym ogniu, aż połowa płynu odparuje, raz na jakiś czas mieszając. Po tym czasie dodajemy cukier i gotujemy przez kolejnych 30 minut. Następnie doprawiamy suchymi przyprawami, trzymamy na gazie jeszcze przez 5 minut.
Wszystkie powyższe przetwory nadają się do jedzenia zarówno na świeżo, tuż po przestudzeniu, jak i do przechowywania w spiżarni. Jak je do tego przygotować? Sprawdźcie: Pasteryzacja - na czym polega? Jak zapasteryzować słoiki?
Macie swoje ulubione przetwory, bez których po prostu nie możecie przeżyć zimy? Podzielcie się nimi na swoich profilach na Facebooku i Instagramie. Koniecznie oznaczajcie posty tagiem #słoiki2020!