Leczo do słoików na zimę - potem wystarczy podgrzać [PRZEPIS]

Lubicie mieć w zapasie dania, które łatwo odgrzać na obiad, gdy nie macie czasu na stanie przy garach? Zróbcie leczo do słoików na zimę. Ta pyszna i prosta potrawa jest smaczna z różnymi dodatkami - ryżem, kiełbasą czy jajkiem. Jak zrobić leczo do słoików na zimę? Podpowiadamy.

Sierpień jest sezonem na wiele pysznych warzyw, więc to idealny moment na dania jednogarnkowe. Aromatyczne pomidory, soczyste papryki, ogromne cukinie... To wszystko, czego potrzeba do pysznego leczo, które przywoła smak lata, gdy przyjdą deszcze czy mrozy. Jak przygotować leczo do słoików na zimę? Wszystko wyjaśniamy.

Leczo na zimę w słoiku - z cukinii, papryki i pomidorów. Przepis

Składniki:

  • dwa kg papryki (można użyć wszystkich kolorów),
  • dwa kg pomidorów (najlepiej mięsistej odmiany),
  • dwa kg cukinii,
  • trzy duże cebule,
  • dwie łyżki słodkiej papryki,
  • łyżka majeranku,
  • pół lub cała łyżeczka ostrej papryki (a jeśli nie lubicie ostrych potraw, użyjcie papryki wędzonej),
  • sól i pieprz do smaku,
  • olej roślinny.

Leczo na zimę w słoiku - z cukinii, papryki i pomidorów. Sposób przygotowania:

Wszystkie warzywa, prócz cebuli, dokładnie myjemy. Paprykę oczyszczamy z gniazd nasiennych, a pomidorom usuwamy korzonki. Cukinię i pomidory kroimy w kostkę, paprykę w paseczki, a cebulę w półplasterki. W dużym garnku rozgrzewamy odrobinę oleju roślinnego, wrzucamy cebulę i czekamy, aż się zeszkli. Wtedy wrzucamy paprykę, pomidory i cukinię. Wszystko mieszamy i dusimy na małym ogniu przez około 25 minut. Ważne, by warzywa wymieszać co jakiś czas, aby nie przywierały do dna. Pomidory powinny rozpaść się całkowicie i stworzyć apetyczny sos. Danie doprawiamy majerankiem, słodką papryką, ostrą lub wędzoną papryką i solą oraz pieprzem do smaku. Całość dokładnie mieszamy i gotujemy jeszcze przez pięć minut. Gorące leczo przekładamy do czystych i wyparzonych słoików, mocno zakręcamy, a potem pasteryzujemy w garnku lub w piekarniku. Słoiki przechowujemy w chłodnym, zacienionym miejscu.

Leczo podajemy z ryżem jako danie obiadowe lub z jajkiem - na przykład na kolację. Możemy podnieść jego kaloryczność, dodając kiełbasę lub wędzone tofu pokrojone w kostkę i podduszone na niedużej ilości oleju.

Zobacz wideo Zobaczcie także leczo w wersji na wynos - w bułce!

Leczo z kiełbasą - kcal (kilokalorie) i inne wartości odżywcze

Ile kalorii ma leczo z kiełbasą? Jeśli wybierzemy dobrą jakościową kiełbasę z dużą ilością mięsa, a niewielką tłuszczu, możemy przyjąć, że 100 g leczo dostarczy nam około 75 kcal, w tym ok. siedmiu g węglowodanów, czterech g tłuszczów i sześciu g białka. Oczywiście jeśli dodamy do tego ugotowany ryż, a kiełbasę podsmażymy na dużej ilości tłuszczu, kaloryczność się zwiększy.

Czy leczo jest zdrowe? Jak najbardziej, to doskonały i wartościowy posiłek! Na szybki obiad takie domowe dania jednogarnkowe jak leczo (również w wersji odgrzanej ze słoika) sprawdzą się idealnie - o wiele lepiej niż odgrzana mrożona pizza czy smażone w głębokim tłuszczu frytki. Zachęcamy więc do skorzystania z sezonowych warzyw i zrobienia pysznego leczo do słoików na zimę! 

Więcej o: