Jak zrobić porządny, dwudaniowy obiad dla dużej liczby osób i się nie zrujnować? Mamy dla was kilka zestawów (z deserami)

Gościsz w domu liczną rodzinę? Mamy kilka pomysłów na niedrogie, ale pyszne dania obiadowe, którymi wykarmisz wszystkich. Uwaga - większość przepisów przeznaczona jest na około cztery-pięć osób. Jeśli gości będzie więcej, odpowiednio zwiększ ilość składników.
Staropolski barszcz ze śliwkami, jabłkiem i czerwonym winem Staropolski barszcz ze śliwkami, jabłkiem i czerwonym winem fot. Natalia Nowak-Bratek

Menu 1: Staropolski barszcz ze śliwkami, jabłkiem i czerwonym winem

Zestaw "barszcz z krokietem" to klasyk, ale będziesz mieć przynajmniej pewność, że się sprawdzi, zwłaszcza wtedy, gdy gościom zdarzy się wcześniej zmarznąć. Jeśli nie masz zakwasu na barszcz, skorzystaj z gotowego koncentratu, który można kupić w większości sklepów. Tylko pamiętaj, by nie gotować barszczu za długo. Inaczej może stracić piękny kolor.

Składniki:

700 g średnich buraków
100 g suszonych śliwek
winne jabłko
szczypta mielonych goździków
łyżeczka skórki startej z cytryny
3 łyżki miodu
400 ml zakwasu buraczanego
100 ml półsłodkiego czerwonego wina
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Buraki wyszoruj, wysusz, owiń folią aluminiową i piecz 45 minut w 180 stopniach Celsjusza. Wystudź. Suszone śliwki zalej 500 ml przegotowanej wody, mocz 15 minut. Dodaj starte jabłko, goździki i skórkę cytrynową, gotuj 20 minut. Przecedź. Buraki obierz, zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Zalej 500 ml gorącej wody, gotuj na małym ogniu 10 minut. Przecedź. Do wywaru buraczanego wlej wywar śliwkowy, dodaj miód, przypraw solą i pieprzem, doprowadź do wrzenia. Wlej zakwas buraczany i wino, wymieszaj, przypraw do smaku i mocno podgrzej, ale nie gotuj. By barszcz miał piękny kolor, przed podaniem na stół przelej go przez sitko wyłożone startym surowym burakiem.

Autor: Honorata Piwowarska

Menu 1: Krokiety

Mięsnymi krokietami goście najedzą się bardziej niż tymi z jarskim farszem, ale jeśli chcesz, możesz nadziać je również kapustą z grzybami pokrojonymi w kosteczkę i duszonymi pieczarkami albo farszem do pierogów ruskich.

Składniki:

Naleśniki:
50 ml oleju
50 ml wody gazowanej
250 ml mleka
1 jajko
mąka (ok. 160 g)
sól
pieprz
olej do smażenia

Farsz:
1 opakowanie włoszczyzny (marchew z pietruszką oraz porem i selerem)
300 g mięsa wieprzowego, np. łopatki
1 duża cebula
1 bułka kajzerka
1 jajko
2 łyżki gęstej śmietany
sól
pieprz
olej do smażenia

Do panierowania:
100 g bułki tartej
1 jajko
3 łyżki mleka
sól
pieprz
olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Włoszczyznę obierz i umyj. Mięso oczyść, umyj i przekrój na pół. Przełóż włoszczyznę i mięso do garnka, zalej dwoma litrami zimnej wody i zagotuj. Gdy mięso będzie miękkie, wyjmij je z garnka i dwukrotnie zmiel w maszynce. Cebulę obierz, pokrój w drobną kostkę i przesmaż na oleju, lekko przestudź. Do mięsa dodaj cebulę, jajko, namoczoną w wodzie i odciśniętą bułkę oraz śmietanę. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem.

Przygotuj naleśniki: w misce roztrzep jajko, dolej mleko, wodę i olej. Całość dobrze zmiksuj, dopraw solą i pieprzem, następnie stopniowo dodawaj przesianą mąkę, aż uzyskasz gładką, kremową konsystencję ciasta naleśnikowego. Odstaw ciasto do lodówki na godzinę, aby dojrzało. Smaż naleśniki z obu stron na gorącej patelni z małą ilością oleju, aż nabiorą złotego koloru. Na każdy naleśnik nałóż porcję farszu, załóż do środka dwa boki i zawiń w rulon (w razie konieczności można spiąć ciasto wykałaczkami, należy to jednak zrobić bardzo ostrożnie, aby nie porwać delikatnego ciasta). Przygotuj tak wszystkie krokiety.

Następnie opanieruj przygotowane krokiety: w misce roztrzep jajko, dodaj mleko i dopraw solą i pieprzem. Gotowe krokiety maczaj w jajku, a następnie obtaczaj w bułce tartej i smaż na oleju ze wszystkich stron na rumiany kolor.

Podawaj na gorąco z surówką, np. z kiszonej kapusty albo jako dodatek do czystych zup, np. barszczu czerwonego.

Rady: Najlepsze do farszu będzie mięso użyte wcześniej do przygotowania rosołu. Farsz możesz zmodyfikować tak, jak lubisz, np. możesz dodać dwie posiekane, przesmażone z cebulą ząbki czosnku i doprawić całość ziołami. Do farszu mięsnego można także dodać przesmażone wcześniej pieczarki.

Autor: Maria Szkop

Pleśniak Pleśniak Fot. Paulina Kolondra

Menu 1: Pleśniak

Ciasto pleśniak to dobre zwieńczenie posiłku. Zamiast owoców możesz do niego wykorzystać niskosłodzony dżem - najlepiej porzeczkowy, malinowy lub wiśniowy.

Składniki:

1/2 kg mąki tortowej
15 g proszku do pieczenia
3 łyżki cukru
3 łyżki płynnego smalcu
250 g masła
5 jajek
2 łyżki kakao
masło do wysmarowania formy
5-6 gruszek (mogą być świeże lub z kompotu)
500 g wiśni (świeżych lub mrożonych)
1 szklanka cukru

Sposób przygotowania:

Mąkę przesiej na stolnicę, dodaj proszek do pieczenia, cukier i smalec. Zmieszaj łyżką. Dodaj masło pokrojone w kostkę oraz żółtka, posiekaj nożem. Następnie szybko zagnieć. Podziel ciasto na trzy części. Do jednej dodaj kakao i jeszcze raz szybko zagnieć. Każdy kawałek ciasta owiń przezroczystą folią i włóż do lodówki na minimum dwie godziny (można też zostawić ciasto w lodówce na całą noc). Formę 20x30 cm wysmaruj od wewnątrz masłem. Palcami rozkrusz do niej jedną porcję jasnego ciasta, a następnie ciemnego. Na wierzchu rozłóż gruszki pokrojone w kawałeczki i wiśnie (można też użyć innych ulubionych owoców). Ubij sztywną pianę z białek i szklanki cukru. Rozprowadź ją równomiernie na owocach, wierzch posyp resztą pokruszonego ciasta. Piecz przez 40-45 minut w 180 stopniach Celsjusza, aż kruszonka będzie rumiana.

Autor: Paulina Kolondra

Schab z miodem i sokiem pomarańczowym Schab z miodem i sokiem pomarańczowym Fot. Natalia Nowak-Bratek

Menu 2: Schab z miodem i sokiem pomarańczowym

Schab to niedrogie mięso, ale to nie znaczy, że nie można z niego zrobić pysznego dania, które sprawdzi się również na przyjęciu. Polecamy go na słodko z dodatkiem klusek śląskich i aromatycznej czerwonej kapusty z rodzynkami.

Składniki:

kawałek (1 kg) schabu bez kości
sól
pieprz
1/4 szklanki miodu
1/2 łyżeczki tymianku
2 łyżki soku pomarańczowego
2 łyżki oliwy
1/2 szklanki bulionu z kurczaka

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 190 stopni Celsjusza. Mięso natrzyj solą i pieprzem, ułóż w brytfannie. W miseczce zmieszaj miód z sokiem, oliwą i tymiankiem, polej mięso. Do brytfanny wlej bulion. W najgrubszą część schabu wbij termometr kuchenny, piecz, aż temperatura wewnątrz mięsa wyniesie 65-66 stopni Celsjusza. Trwa to od 45 minut do godziny. Podczas pieczenia co jakiś czas polewaj mięso powstającym sosem. Schab wyjmij, zawiń w folię aluminiową i pozostaw, aby soki równomiernie się w nim rozłożyły. Sos z pieczenia odcedź i zredukuj, aż nieco zgęstnieje. Podaj go do schabu.

Autor: Natalia Nowak-Bratek

Czerwona kapusta z pomarańczowym winegretem Czerwona kapusta z pomarańczowym winegretem ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Menu 2: Czerwona kapusta z pomarańczowym winegretem

Czerwona kapusta świetnie smakuje w słodkawym wydaniu z marchewką, gruszkami i rodzynkami. Smak warzyw podkreśli kwaśno-pikantny sos z musztardą.

Składniki:

2 gruszki
3 łyżki soku z cytryny
500 g czerwonej kapusty
2 marchewki
100 g rodzynek
2 szalotki

Sos:
5 łyżek oleju
2 łyżki musztardy z ziarnami gorczycy
łyżka octu winnego
zmiażdżony ząbek czosnku
wyciśnięty sok i skórka otarta z połówki pomarańczy
łyżeczka cukru
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Olej utrzyj z musztardą, octem i czosnkiem, dopraw sokiem i skórką z pomarańczy, cukrem, solą i pieprzem. Gruszki obierz, usuń gniazda nasienne, miąższ pokrój w plasterki i polej sokiem z cytryny. Kapustę drobno posiekaj. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce. Cebulki pokrój w kostkę. Do miski włóż gruszki, kapustę, marchewkę, rodzynki oraz szalotki. Nie mieszaj. Przykryj i odstaw na godzinę. Tuż przed podaniem polej sałatkę lekko podgrzanym sosem i wymieszaj.

Kluski śląskie Kluski śląskie FOT. BBS

Menu 2: Kluski śląskie

Pamiętaj, że do przyrządzania klusek najlepsze są "mączyste", czyli bardzo skrobiowe ziemniaki. Dzięki nim kluski są odpowiednio zwarte i zachowują kształt podczas gotowania.

Składniki:

1 kg mącznych ziemniaków
1 szklanka mąki ziemniaczanej
sól

Sposób przygotowania:

Ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie, odcedź, odparuj i przeciśnij przez praskę. Gdy będą jeszcze ciepłe, dodaj mąkę i wyrób gładkie ciasto. Następnie formuj kuleczki o wielkości orzecha włoskiego, lekko je spłaszczaj i z jednej strony rób palcem lekkie zagłębienie. W dużym garnku zagotuj osoloną wodę i partiami wrzucaj kluski do wrzątku. Po wypłynięciu gotuj jeszcze około pół minuty, a następnie wyjmuj łyżką cedzakową i rozkładaj pojedynczą warstwą na półmisku. Podawaj polane roztopionym masłem lub z cebulką przesmażoną z boczkiem. Rada: Możesz zmienić proporcje według potrzeb, zasada doboru składników jest taka, że do czterech części ziemniaków dodajemy jedną część mąki ziemniaczanej.

Autor: Zuzanna Wiciejowska

szarlotka szarlotka fot. Jakub Filew/ Agencja Wyborcza.pl

Menu 2: Szarlotka z antonówkami i dziką różą

Połączenie kwaśnych jabłek, aromatycznej różanej konfitury i kruchego maślanego ciasta to doskonały jesienny deser. Antonówki można zastąpić inną, kwaśną odmianą jabłek, np. szarą renetą lub glosterem. Ciasto podawaj na ciepło!

Składniki:

Ciasto:
325 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
60 g cukru pudru
250 g masła
5 żółtek

Masa:
2 kg antonówek
100 g cukru
2 łyżki masła
100 g konfitury z płatków róży

Sposób przygotowania:

Mąkę, proszek do pieczenia, cukier i posiekane masło zmieszaj na kruszonkę, dodaj żółtka i wyrabiaj na gładkie ciasto. Podziel na dwie części w proporcji jedna trzecia i dwie trzecie, uformuj lekko spłaszczone kule, szczelnie owiń je folią spożywczą. Ciasto odłóż do lodówki na 60 minut, by odpoczęło. Antonówki obierz ze skóry, pokrój w cienkie półplasterki, obsyp cukrem. Na patelni roztop masło do uzyskania lekko brązowej pianki (masło nabiera pięknego orzechowego aromatu), wsyp antonówki, praż na dużym ogniu kilka minut, odstaw do ostygnięcia. Na wyłożoną pergaminem foremkę zetrzyj równomiernie większą część ciasta, lekko przyklep ręką, oblep boki, zapiekaj 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza. Na zapieczone ciasto nałóż uprażoną antonówkę, posmaruj je konfiturą z dzikiej róży. Na wierzch zetrzyj resztę ciasta, równomiernie przykrywając jabłka. Piecz 40 minut w 180 stopniach Celsjusza. Szarlotkę odstaw do ostygnięcia.

Rady:

  • Do ciasta kruchego najlepiej używać cukru pudru lub drobnego (cukier kryształ w czasie pieczenia karmelizuje się, tworząc brązowe plamki na cieście).
  • Ciasto nie będzie się kurczyć na ściankach podczas pieczenia, jeśli odpocznie co najmniej 30 minut w lodówce.
  • Antonówki są bardzo soczyste - prażymy je, aby zredukować ilość soku w masie jabłkowej.

Autor: Łukasz Żuchowski

Klopsiki w sosie z kremowego serka Klopsiki w sosie z kremowego serka fot. Shutterstock

Menu 3: Klopsiki w sosie z kremowego serka

Świetnym dodatkiem do klopsików są zarówno ziemniaki (pieczone lub puree), jak i ryż czy makaron, np. penne lub świderki.

Składniki:

Klopsiki:
500 g mielonego mięsa wieprzowego lub wołowo-wieprzowego
1 mała cebula pokrojona w drobną kosteczkę (lub zmielona wraz z mięsem)
2 przeciśnięte przez praskę (lub drobno posiekane) ząbki czosnku
1 jajko
2-3 łyżki bułki tartej
2 łyżeczki musztardy
sól i pieprz
szczypta gałki muszkatołowej
olej do smażenia

Sos:
500 ml bulionu lub wywaru
250 g kremowego serka (lub śmietany 18 proc.)
sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
Do dekoracji: natka pietruszki

Sposób przygotowania:

Przygotuj klopsiki: mięso wymieszaj z cebulką, czosnkiem, musztardą, roztrzepanym jajkiem i bułką tartą. Dopraw solą i pieprzem oraz szczyptą gałki muszkatołowej. Uformuj klopsiki wielkości sporego orzecha włoskiego. Smaż na dobrze rozgrzanym tłuszczu, na sporej patelni, do zrumienienia. Przełóż na talerz na czas przygotowania sosu.

Przygotuj sos: na tę samą patelnię, na której smażyły się klopsiki, wlej bulion poczekaj, aż się zagotuje. Serek lub śmietanę przełóż do większego, odpornego na wysokie temperatury kubka. Powoli dodawaj gorący bulion lub wywar i mieszaj, aby nie powstały grudki. Gdy mieszanina będzie już dosyć gorąca, wlej ją do pozostałego na patelni bulionu i dobrze wymieszaj. Ewentualnie dopraw solą i pieprzem. Dodaj klopsiki i duś na średnim ogniu przez około 10-15 minut. Podawaj na ciepło, posypane posiekaną natką pietruszki.

Autor: Ugotuj.to

Gratin z buraczków z chrzanem Gratin z buraczków z chrzanem Fot. BBS

Menu 3: Gratin z buraczków z chrzanem

Zamiast przyrządzać ćwikłę albo je zasmażać, buraczki możesz również zapiec z dodatkiem chrzanowego sosu. W ten sposób uzyskasz pyszny dodatek, który idealnie pasuje do mięsa mielonego.

Składniki:

1,5 kg buraków
sok z 2 cytryn
Pół l śmietanki 30-procentowej
3 łyżki startego chrzanu
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Buraczki gotuj w łupinach, aż będą al dente. Wystudź, pokrój w cienkie plastry i skrop sokiem z cytryny. Zaguj śmietankę z chrzanem, doprawiając solą i pieprzem. Wymieszaj buraki z chrzanową śmietanką, przełóż do naczynia żaroodpornego, przykryj i piecz 30 minut w 160 stopniach Celsjusza. Sprawdź, czy warzywa są miękkie - jeżeli tak, odkryj je i piecz jeszcze 10 minut.

Autor: Rafał Borys

Słodkie bułeczki cynamonowe Słodkie bułeczki cynamonowe Fot. Sławomir Smolarek www.smolarekstudio.pl

Menu 3: Cynamonowe bułeczki

Cynamonowe bułeczki są proste i tanie do przygotowania, ale za to pachną i smakują obłędnie. Idealnie pasują do filiżanki gorącej herbaty. Nadzienie warto zrobić z dodatkiem brązowego cukru.

Składniki:

Ciasto:
700 g mąki pszennej
25 g drożdży
1/2 kostki (100 g) masła
1 szklanka (250 ml) mleka
1/4 szklanki (50 g) cukru pudru
1 łyżeczka mielonego kardamonu
1 jajko
sól

Nadzienie:
1/2 kostki (100 g) masła
1/2 szklanki (100 g) cukru
2 łyżeczki mielonego cynamonu
szkliwo:
1 jajko
2 łyżki wody
cukier perłowy

Sposób przygotowania:

Drożdże rozpuść w misce z cukrem pudrem i kilkoma łyżkami ciepłego mleka, odstaw na 10 minut. W garnku roztop masło, dolej pozostałe mleko i lekko podgrzej (uważaj - mieszanina nie powinna być gorąca). Mąkę wymieszaj z kardamonem i przesiej. Uformuj kopczyk, zrób w nim dołek, wlej zaczyn drożdżowy i wbij jajko. Zacznij wyrabiać ciasto, stopniowo dolewając mleko z roztopionym masłem. Dokładnie wyrób przez 10-15 minut (możesz użyć robota kuchennego). Ciasto podziel na 4 części i każdą rozwałkuj na placek o grubości 0,5-1 cm, wielkością przypominający kartkę A4 . Przygotuj nadzienie: w rondelku roztop masło, dodaj cukier i cynamon, wymieszaj. Za pomocą pędzelka posmaruj placki nadzieniem i zwiń ciasto jak roladę. Następnie pokrój je w ok. 1-cm ślimaczki. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (pamiętaj o zachowaniu odstępów, bo bułeczki będą rosły podczas pieczenia). Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na godzinę do wyrośnięcia. W miseczce roztrzep jajko, dolej wodę i wymieszaj. Wyrośnięte bułeczki za pomocą pędzelka posmaruj jajkiem i posyp cukrem perłowym. Blachę wstaw do piekarnika rozgrzanego do 220 st. C i piecz ok. 10 minut, wyjmij z pieca i ostudź.

Autorzy: Karin Herrström, Michał Godyń

Zupa krem pietruszkowo-gruszkowa Zupa krem pietruszkowo-gruszkowa Fot. Paulina Kolondra

Menu 4: Zupa krem pietruszkowo-gruszkowa

Dzięki ziemniakom ta zupa jest bardzo kremowa, a dodatek gruszek sprawia, że nabiera nieco słodyczy. Możesz serwować ją z dodatkiem słodkiej lub kwaśnej śmietany, ptysiowymi groszkami albo grzankami. Żeby przełamać smak, możesz dodać do niej również nieco miękkiego koziego sera.

Składniki:

3 duże pietruszki
1 ziemniak
1 gruszka
2 szalotki
3 łyżki oliwy
2 szklanki wody
sól
pieprz
1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej
1 szklanka śmietanki 36-procentowej
1 szklanka mleka 3,2-procentowego
kilka gałązek kolendry

Sposób przygotowania:

Pietruszki, ziemniaka oraz gruszkę obierz, pokrój w kostkę; szalotki posiekaj. Wrzuć wszystko na rozgrzaną oliwę i podsmaż na złoto. Zalej wodą, doprowadź do wrzenia, gotuj na małym ogniu 20-30 minut. Kiedy wszystkie składniki będą miękkie, zmiksuj zupę na gładki krem. Dopraw solą, pieprzem oraz gałką. Dodaj śmietankę, mleko oraz posiekaną kolendrę i ponownie zagotuj. Jeśli zupa jest za gęsta, dolej trochę wody.

Autor: Monika Jankowska-Kapica

Pierogi z ziemniakami i wędzoną szynką Pierogi z ziemniakami i wędzoną szynką Fot. Giedré Barauskiené

Menu 4: Pierogi z ziemniakami i wędzoną szynką

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby pierogów. Do tych z farszem z ziemniakami i szynki z jednej strony używamy klasycznych produktów, ale w niecodziennym połączeniu i wydaniu.

Składniki:

Ciasto:
1 jajko
1 łyżeczka cukru
1/2 3yżeczki soli
100 ml zimnej wody
210 g mąki

Nadzienie:
3-4 ziemniaki
120 g wędzonej szynki
ewentualnie kawałek masła

Oraz:
200 ml śmietanki 36-procentowej
100 g serka topionego (kremowego)
sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Ubij jajko z cukrem i solą, dodaj zimną wodę, zmieszaj. Wsyp mąkę. Wyrób ciasto, następnie włóż je do lodówki na godzinę, aby odpoczęło. Obierz ziemniaki, wypłucz je i pokrój na mniejsze cząstki. Gotuj do miękkości w osolonej wodzie i odcedź. Postaw garnek ma ogniu i odparowuj ziemniaki przez minutę, potem rozgnieć je na puree. Pokrój szynkę w drobną kostkę i podsmaż przez 2-3 minuty, ciągle mieszając. Jeśli szynka nie jest tłusta, dodaj odrobinę masła. Połącz ją z puree i wystudź. Wyjmij ciasto z lodówki i podziel je na cztery części. Oprósz stolnicę lub blat mąką i rozwałkuj każdą część na grubość 2-3 milimetrów. Szklanką wytnij krążki. Na każdy nałóż nadzienie i sklej brzegi ciasta. Lekko oprósz pierogi mąką, aby nie wyschły. Wrzucaj je partiami do wrzącej, osolonej wody. Gdy woda ponownie się zagotuje, zmniejsz ogień. Gotuj 2-3 minuty, licząc od chwili, kiedy pierogi wypłyną na powierzchnię, potem wyjmuj je łyżką cedzakową. Podgrzej śmietankę na średnim ogniu. Kiedy zacznie się gotować, dodaj serek, mieszaj, aż się rozpuści, posól i popieprz. Polej pierogi i od razu podaj.

Autor: Giedré Barauskiené

Coleslaw Coleslaw fot. Shutterstock

Menu 4: Sałatka colesław

Jako dodatek do pierogów możesz podać na przykład surówkę colesław. Można ją nieco zmodyfikować i zamiast kapusty wykorzystać kalarepę lub białą rzodkiew.

Składniki:

2 szklanki poszatkowanej białej kapusty
1 pokrojona w paseczki marchewka
2 łyżki posiekanego szczypiorku
3 łyżki gęstej śmietany
2-3 łyżki białego octu winnego
2 łyżeczki cukru
szczypta kminku (można pominąć)
sól

Sposób przygotowania:

Obficie posól kapustę w dużej misce, odstaw. Po 30 minutach opłucz na sicie i osusz, dodaj marchewkę, szczypiorek, śmietanę i przyprawy. Wstaw do lodówki, aby się przegryzła, wyjmij na pół godziny przed podaniem.

Autor: Marcin Szczepański

Ciastka Ciastka Fot. Paulina Kolondra

Menu 4: Murzynek przekładany

Wzorem tortu Sachera, kakaowe ciasto możesz przekładać dżemem morelowym. Pasuje do niego również dżem z pomarańczy albo odrobina kwaśnego dżemu i ubite na puszysty krem mascarpone z cukrem pudrem.

Składniki:

1 szklanka mleka
2 szklanki cukru
250 g masła
4 łyżki kakao
2 szklanki mąki pszennej
15 g proszku do pieczenia
15 g cukru waniliowego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
4 jaja
1 łyżeczka octu
masło i bułka tarta do przygotowania formy
1 słoik dżemu (najlepiej z owoców leśnych)

Polewa:
150 g masła
150 g cukru
2 łyżki kakao
2 łyżki wody

Sposób przygotowania:

Mleko, cukier, masło i kakao podgrzewaj, aż składniki się połączą, lekko ostudź. Dodaj mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, cukrem waniliowym oraz ekstrakt. Mieszaj, kolejno dodając żółtka. Z białek ubij sztywną pianę. Dodawaj ją porcjami do ciasta i bardzo delikatnie mieszaj. Na końcu dodajemy ocet. Wlej masę do blaszki o wymiarach 26x40 cm, natłuszczonej i oprószonej bułką tartą. Piecz 45 minut w 180 stopniach Celsjusza. Wystudź ciasto, przekrój je na dwa placki. Spód posmaruj dżemem. Przykryj drugim plackiem.

Polewa kakaowa: wszystkie składniki rozpuść w rondelku. Gotuj na małym ogniu, stale mieszając, aż masa zacznie gęstnieć. Wtedy wylej ją na wierzch ciasta i równomiernie rozsmaruj, albo zrób z jej pomocą wzorki.

Autor: Paulina Kolondra

Bulion z kluskami Bulion z kluskami Fot. Agata Jakubowska

Menu 5: Bulion z kluskami

Wiesz, że bulion możesz podawać nie tylko z tradycyjnym makaronem? Równie dobrze smakuje z dodatkiem ziemniaczanych kluseczek albo "makaronu" z naleśników. Bulion możesz wzbogacić startymi na tarce warzywami, na których się gotował.

Składniki:

4 ugotowane w mundurkach ziemniaki
2 dag masła
1 jajko
zioła, np.: natka, lubczyk, trybula
sól
biały pieprz
mąka
1 l bulionu

Sposób przygotowania:

Obrane i utłuczone ziemniaki wymieszaj dokładnie z masłem i żółtkiem. Do masy dodaj pianę ubitą z białka, posiekane zioła, przyprawy i tyle mąki, by uzyskać "ścisłe" ciasto. Formuj kluski o długości około dwóch centymetrów i gotuj je przez pięć minut w bulionie.

Autor: Maria Szkop

Korzenny gulasz z kurczakiem Korzenny gulasz z kurczakiem Fot. Marcin Klaban

Menu 5: Korzenny gulasz z kurczakiem

To danie jest nie tylko pyszne i sycące, ale też łatwe i szybkie do przygotowania. Smakowite zarówno z kurczakiem, jak i indykiem.

Składniki:

3 łyżki oliwy
2 ząbki czosnku
1 cebula
4 podudzia z kością kurczaka
1 łyżka kurkumy
1 łyżka kminu rzymskiego
2 marchewki
1 cukinia
1 puszka (400 g) krojonych pomidorów
1 puszka (400 g) ciecierzycy
garść suszonych moreli
sól
pieprz
1 pęczek ziół (np. oregano lub kolendry)
2 szklanki kuskusu

Sposób przygotowania:

W dużym rondlu rozgrzej oliwę, wrzuć czosnek pokrojony w plasterki i posiekaną cebulę, smaż, aż się zeszklą. Włóż kurczaka skórą do dołu i podsmażaj, aż skóra stanie się złocista i chrupiąca. Wrzuć przyprawy i zioła, marchewki i cukinię pokrojone w plasterki. Smaż 5-6 minut na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aby przyprawy uwolniły swój aromat, a warzywa zmiękły. Dodaj pomidory z puszki, cieciorkę, posiekane morele, wlej jedną szklankę wody i duś na wolnym ogniu przez pół godziny. Dopraw solą i pieprzem. Kuskus zalej wrzątkiem, tak aby był ledwie zakryty, przykryj i odstaw na pięć minut. Gdy napęcznieje, lekko zamieszaj go widelcem, na wierzchu ułóż gulasz i posyp wszystko posiekanymi ziołami.

Autor: Tomek Woźniak

Surówka z kapusty pekińskiej Surówka z kapusty pekińskiej Fot. Shutterstock

Menu 5: Surówka z kapusty pekińskiej

Co podać do gulaszu? Możesz wykorzystać na przykład mieszankę sałat z sosem winegret albo surówkę z kapusty pekińskiej z naszego przepisu.

Składniki:

pół główki dużej kapusty pekińskiej lub jedna mała
2 średnie marchewki
1 kwaśne jabłko
mała puszka kukurydzy lub około połowa standardowej
2-3 łyżki soku z cytryny
2-3 łyżki oleju lub oliwy
sól i pieprz do smaku

Opcjonalnie:
poszatkowana natka pietruszki
pokrojona w kosteczkę cebula lub pocięty w paseczki por

Sposób przygotowania:

Z kapusty usuń zewnętrzne liście. Poszatkuj lub porwij na niewielkie kawałki. Marchewki obierz i zetrzyj na tarce. Z jabłka wykrój gniazdo nasienne. Owoc pokrój na cieniutkie plasterki lub obierz i zetrzyj na tarce. Kukurydzę odcedź z zalewy. Według uznania dodaj natkę pietruszki, cebulę lub pora. Wszystkie składniki wymieszaj. Polej olejem lub oliwą oraz sokiem z cytryny i ponownie wymieszaj. Dopraw do smaku. Odstaw do lodówki na około 30 minut do godziny, aby smaki się przegryzły.

Źródło: Ugotuj.to

Kokosowe ciastka z karmelową polewą Kokosowe ciastka z karmelową polewą Fot. Paulina Kolondra

Menu 5: Kokosowe ciastka z karmelową polewą

Kokosowo-karmelowa krajanka przypadnie do gustu każdemu wielbicielowi kokosanek i krówek. Już mały kawałek zaspokaja apetyt na słodycze.

Składniki:

Kruche ciasto kokosowe:
1 szklanka mąki pszennej
1/2 szklanki wiórków kokosowych
1/2 szklanki cukru trzcinowego
125 g stopionego masła

Polewa:
1/3 szklanki miodu
125 g stopionego masła
400 ml skondensowanego mleka słodzonego

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Wyściel blaszkę (20 x 30 cm) papierem do pieczenia, tak aby jego brzegi wystawały poza formę. Zmieszaj wszystkie składniki ciasta, rozsmaruj je na blasze, piecz 15 minut na złoty kolor. Skondensowane mleko zmieszaj z miodem oraz masłem i podgrzewaj w rondelku na małym ogniu, mieszając, aż masa zacznie lekko gęstnieć, przez 5-7minut. Rozsmaruj na podpieczonym kokosowym spodzie i piecz jeszcze 20-25 minut, aż karmelowa polewa zrobi się złocistobrązowa. Wyjmij z piekarnika, po 15 minutach natnij nożem, zaznaczając porcje. Poczekaj, aż ciasto wystygnie (najlepiej pozostawić je w spokoju nawet na 2-3 godziny), i pokrój według zaznaczonych linii.

Kwaśna zupa z rukoli Kwaśna zupa z rukoli Fot. Paulina Kolondra

Menu 6: Kwaśna zupa z rukoli

Wiesz, że rukolę można wykorzystać nie tylko do sałatki? Podobnie jak ze szpinaku, da się z niej przygotować również zupę. Zamiast tabasco, jej smak możesz zaostrzyć pikantną papryką w proszku.

Składniki:

50 g masła
3 dymki (posiekane)
2 ząbki czosnku (posiekane)
400 g ziemniaków (pokrojonych w kostkę)
600-700 ml bulionu drobiowego
170 ml śmietanki 30-procentowej
200 g rukoli
4 łyżki tabasco green
1 łyżeczka soli

Sposób przygotowania:

W garnku na maśle zeszklij dymki, dodaj czosnek i smaż, mieszając, przez pięć minut. Wrzuć ziemniaki i wlej bulion. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj przez 20 minut. Dodaj śmietankę, tabasco i posiekaną rukolę, gotuj na małym ogniu przez pięć minut. Lekko wystudź i zmiksuj zupę na krem. Dopraw solą, rozlej do miseczek i skrop jeszcze tabasco.

Autor: Olga Badowska

Dorsz duszony w sosie pomidorowo-imbirowym Dorsz duszony w sosie pomidorowo-imbirowym fot. Natalia Nowak-Bratek

Menu 6: Dorsz duszony w sosie pomidorowo-imbirowym

Dorsz duszony w pikantnym pomidorowym sosie na pewno zasmakuje fanom ryby po grecku. Do przygotowania dania możesz użyć dowolnej innej ryby o zwartym, białym mięsie. Podawaj je na przykład z ziemniaczany puree lub świeżym pieczywem.

Składniki:

2 cebule
ząbek czosnku
4 g imbiru
2 łyżki oleju rzepakowego
po szczypcie ostrej papryki, curry, kuminu i kurkumy
85 ml przecieru pomidorowego
85 ml wywaru jarzynowego
sok z połowy cytryny
400 g filetów z dorsza
kilka gałązek posiekanej kolendry
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Cebule i czosnek obierz, posiekaj. Imbir obierz, zetrzyj na tarce o małych oczkach. Olej rozgrzej w rondlu, zeszklij cebulę i czosnek. Dodaj imbir, posyp ostrą papryką, curry, kuminem i kurkumą, mieszaj, smaż przez dwie minuty. Dodaj przecier pomidorowy, bulion i połowę soku z cytryny, posyp solą i pieprzem, duś przez pięć minut. Ułóż filety z dorsza, przykryj, duś przez pięć minut. Filety odwróć, duś przez kolejne pięć minut. Skrop pozostałym sokiem z cytryny, przypraw. Posyp kolendrą.

Do dorsza możesz podać paluchy serowe z przecierem pomidorowym: ciasto francuskie pokrój na kwadraty o boku ośmiu centymetrów. Pomaruj je przecierem pomidorowym (3-4 łyżki), posyp startym żółtym serem (ok. 100 g), solą i pieprzem. Pokrój w paski o szerokości półtora centymetra, lekko skręć. Ułóż na natłuszczonej blaszce i wstaw na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni Celsjusza. Zostaw w wyłączonym piekarniku na kilka minut.

Autor: Honorata Piwowarska

Sernik z brzoskwiniami Sernik z brzoskwiniami Fot. Paulina Kolondra

Menu 6: Sernik z brzoskwiniami

Delikatna i puszysta masa serowa najlepiej smakuje ze słodkimi, soczystymi brzoskwiniami. Ten sernik najlepiej piec w formie silikonowej (dobrej jakości), szklanej lub ceramicznej. Jeśli będzie dłużej stał w formie metalowej, masa serowa może nabrać nieco "metalicznego" posmaku.

Składniki:

(na tortownicę o średnicy 24 cm)
1 kg białego półtłustego sera
200 g masła + trochę do posmarowania tortownicy
1 szklanka cukru pudru
6 jajek
1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego
1 puszka brzoskwiń

Sposób przygotowania:

Ser zmiel w maszynce do mięsa. Masło utrzyj z cukrem pudrem, wbijając po jednym żółtku. Dodaj zmielony ser oraz budyń. Gdy masa serowa stanie się gładka, połącz ją z ubitą pianą z białek, delikatnie mieszając łyżką. Masę podziel na dwie części. Pierwszą przełóż do posmarowanej masłem tortownicy, tak aby sięgała do 2-3 cm jej wysokości. Ułóż na niej osączone z syropu brzoskwinie i przykryj resztą masy serowej. Piecz 50 minut w 180 stopniach Celsjusza. Wystudź w piekarniku. Kiedy sernik będzie letni, wyciągnij go i pokrój na porcje. Uwaga: smak sernika można wzbogacić dodając do masy pokrojoną i usmażoną skórkę pomarańczową oraz ekstrakt waniliowy.

Autor: Paulina Kolondra

Więcej o:
Copyright © Agora SA