Sałatki z ogórków na zimę do słoików - przepisy na genialne przetwory

Ogórki w musztardzie z miodem
Składniki:
2,5 kg ogórków (jędrnych, średnich, nierozrośniętych),
6 łyżek musztardy,
3 łyżki miodu,
5 szklanek wody,
1,5 szklanki octu,
1 szklanka cukru,
garstka ziarenek gorczycy,
7-8 liści laurowych,
7 ziaren ziela angielskiego,
2 łyżki soli
Przygotowanie:
Umyte ogórki obierz ze skóry i pokrój wzdłuż na cztery części, a nasiona usuń łyżką. Powkładaj je do czystych, dobrze wyparzonych słoików. Włóż do nich także liście laurowe, wsyp ziele angielskie oraz gorczycę. Następnie przygotuj zalewę: do garnka wlej wodę, ocet, wsyp także sól i cukier oraz dodaj miód. Wszystko zagotuj, by dodane składniki dobrze się rozpuściły, a wtedy odstaw zalewę do przestudzenia. Gdy ta wystygnie, dodaj musztardę i wszystko dobrze wymieszaj. Zalej ogórki i dobrze zakręć słoiki. Pasteryzuj je przez 10-15 minut.

Ogórki w zalewie curry
Składniki:
1,5 kg ogórków gruntowych
1 l wody
1 szklanka octu
1/3 szklanki cukru
3 łyżeczki curry
3 łyżeczki soli
2 szalotki
ziarenka gorczycy
Dodatkowo:
wyparzone słoiki
bawełniana ścierka
Przygotowanie:
Przygotuj zalewę: do dużego garnka wlej wodę. Dodaj ocet, cukier, sól oraz curry i zagotuj. Gdy zalewa zacznie wrzeć, zdejmij garnek z ognia i odstaw do ostudzenia.
Przygotowanie ogórków: ogórki obierz ze skórki, pokrój w ćwiartki i pozbądź się pestek. Przełóż ogórki do wyparzonych słoików, układając je ciasno jeden przy drugim. Szalotkę pokrój w piórka i powtykaj ją między ogórki. Wsyp do każdego słoika po pół łyżeczki ziarenek gorczycy i wypełnij słoiki zalewą. Porządnie zakręć słoiki.
Pasteryzacja: dno dużego, wysokiego garnka wyłóż bawełnianą ściereczką. Na ścierce poustawiaj słoiki i zalej je wodą do 3/4 wysokości słoika. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj przez 10 minut. Po wskazanym czasie zdejmij garnek z ognia, zaczekaj, aż całość ostygnie i dopiero wtedy wyjmij słoiki z wody. Przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
Zobacz, jak zrobić takie ogórki krok po kroku:

Ogórki słodko-pikantne
Składniki:
20 ogórków gruntowych
łyżeczka soli
pół szklanki octu ryżowego
3 łyżki cukru
łyżeczka sosu sojowego
łyżeczka chili w płatkach
Przygotowanie:
Ogórki opłucz i pokrój na cienkie plasterki. Posyp solą i odstaw na 20 minut. Następnie przepłucz je wodą, odcedź i przełóż do miski. W małym rondelku zagotuj resztę składników, mieszając, aż cukier się rozpuści. Ciepłą marynatą polej ogórki. W takim stanie można je przechowywać w lodówce do miesiąca.
Możesz także poukładać je w wyparzonych słoikach, zalać gorącą zalewą ze zwiększoną ilością składników, dopełnić gorącą wodą i szczelnie zamknąć. Gdy ostygną, wieczka powinny być zassane do środka. Takie słoiki można przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

Ogórki w pomidorach
Składniki:
3 kg ogórków
2 łyżki soli
200 g koncentratu pomidorowego
pół szklanki cukru
1/3 szklanki octu winnego
pół szklanki oleju
3 ząbki czosnku
Przygotowanie:
Ogórki umyj, pokrój w plasterki, zasyp solą, wymieszaj i odstaw na durszlaku na godzinę, by pozbyć się nadmiaru soków. W rondelku wymieszaj koncentrat, cukier, ocet, olej i przeciśnięty przez praskę czosnek. Zagotuj. Dodaj ogórki i podgrzewaj przez kilka minut. Sałatkę przełóż do wyparzonych słoików, szczelnie zakręć i pasteryzuj przez 20-30 minut w zależności od wielkości słoików.

Ogórki z chrzanem
Składniki:
2 kg niedużych i podłużnych ogórków gruntowych
po 2 liście chrzanu, wiśni i dębu
6-8 ząbków czosnku
kawałek korzenia chrzanu
pół łyżeczki ziaren kolendry
kilkanaście ziaren pieprzu czarnego
3-4 ziarna ziela angielskiego
2 łodygi kopru włoskiego
3 łyżki soli
5 l wody
Przygotowanie:
Liście przekrój na pół i powkładaj do wyparzonych słoików. Czosnek obierz z łupinek. Ogórki umyj i razem z czosnkiem włóż do słoików. Chrzan oczyść, pokrój na kawałki i dołóż do ogórków. Koper ułóż na ogórkach. W rondlu zagotuj wodę wraz z solą, kolendrą, pieprzem i zielem angielskim. Lekko przestudzoną, ale wciąż gorącą zalewę wlej do słoików tak, by całkowicie przykrywała ogórki. Zamknij i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie zalewę zlej do rondla i ponownie zagotuj. Gorący płyn wlej z powrotem do ogórków. Po 12 godzinach słoiki ustaw w szerokim garnku na ściereczce, zalej wodą do 3/4 wysokości naczyń i zagotuj wodę. Gdy w słoikach pojawią się pęcherzyki powietrza, ostrożnie wyjmij je z garnka i pozostaw do ostygnięcia.
Powyższy przepis to modyfikacja receptury z Magazynu Kuchnia.