Ciasto krówka pieczone jest warte zachodu, mimo że sam proces zmiękczania ciasta zajmuje około 3-4 dni. Dopiero wtedy nadaje się ono do jedzenia. To dlatego, że miodownik, czyli ciasto na bazie miodu, jakim jest krówka, twardnieje po upieczeniu i mięknie dopiero pod wpływem kremu, którym jest przekładane. Cierpliwość jednak popłaca – ciasto krówka jest przepyszne, słodkie i aromatyczne. Dla mniej cierpliwych jest wersja krówki bez pieczenia, w którym zamiast miodowych placków używa się zwykłych herbatników.
Z czego zrobić ciasto krówka? W wersji klasycznej to miodowe placki przekładane masą budyniową oraz masą krówkową (stąd nazwa) i obficie posypane orzeszkami.
Składniki na ciasto miodowe:
Składniki na masy:
Sposób przygotowania:
Puszkę mleka skondensowanego włożyć do garnka z wodą (woda ma pokryć całą puszkę) i gotować około 3 godzin, aż powstanie kajmak. W tym czasie wszystkie składniki na ciasto umieścić w misce I zagnieść. Powstałą kulę ciasta podzielić na dwie części i uformować w dwa prostokątne placki o wymiarach około 35x25 cm. Ułożyć na prostokątnych formach i piec w temperaturze 180 stopni C przez około 20 minut. Po upieczeniu odstawić do wystygnięcia. W czasie, gdy ciasto stygnie, przygotować masę budyniową. Większość mleka wlać do garnka i zagotować z cukrem. W misce umieścić żółtka, pozostałą część mleka, budyń oraz mąkę ziemniaczaną i mąkę pszenną. Wymieszać, po czym stopniowo dodawać do gotującego się mleka z cukrem. Gotować krótko, przez około minutę. Zostawić do wystygnięcia. Masło umieścić w misce i powoli miksować. Następnie dodawać ostudzoną masę budyniową i dalej miksować. Na formie ułożyć pierwszy placek miodowy. Rozsmarować na nim połowę masy kajmakowej, Posypać siekanymi orzechami włoskimi. Następnie posmarować masą budyniową. Przykryć drugim plackiem i posmarować drugą częścią masy kajmakowej. Posypać resztą orzechów. Ciasto podawać najwcześniej na drugi dzień.
Ciasto krówkowe bez pieczenia przygotowujemy bardzo szybko. Wystarczy zrobić to samo, co w przypadku krówki pieczonej, pomijając jedynie… pieczenie.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Mleko skondensowane gotujemy zanurzone w wodzie przez 3 godziny. Jeśli używamy gotowej masy krówkowej, to puszki podgrzewamy (nie otwierając!). Budynie gotujemy z mlekiem. Kiedy przestygną, miksujemy je z masłem na pusztą masę. Ubijamy śmietankę z cukrem wanilinowym oraz cukrem pudrem. Dużą blachę wykładamy papierem. Układamy na nim warstwę herbatników, smarujemy jedną puszką masy krówkowej lub kajmaku powstałego z mleka skondensowanego, znów układamy warstwę herbatników, smarujemy masą budyniową, układamy kolejną warstwę herbatników, smarujemy bitą śmietaną, układamy znów herbatniki, smarujemy drugą puszką masy krówkowej, układamy kolejną porcję herbatników, smarujemy bitą śmietaną. Wierzch możemy posypać startą gorzką czekoladą. Ciasto krówka wkładamy do lodówki i poddajemy, gdy ładnie stężeje.
Zobacz również:
Niebiańskie kokosowe ciacho z budyniem - bez pieczenia
Gdy czegoś nie można, a bardzo się chce, to można, czyli jak upiec ciasto bez piekarnika