Domowe kompoty to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą bardziej zwracać uwagę na to, co spożywają. Ugotowanie kompotu z wiśni nie jest trudne, a umożliwia zdecydować o tym, skąd pochodzą owoce i ile cukru dodajemy do napoju. Wróć więc do smaków dzieciństwa i przygotuj pyszny kompot samodzielnie – doskonały smak i ogromna satysfakcja są gwarantowane!
Składniki:
Co jeśli nie kompot? Zobacz nasz przepis wideo na doskonałą nalewkę z wiśni:
Składniki:
Do przygotowania kompotu z wiśni możemy wykorzystać również inne sezonowe owoce. Bardzo smaczny będzie na przykład kompot z czerwonych owoców – wiśni, truskawek i malin. Do podania do obiadu można zrobić go z około 200 g porcji każdego rodzaju owoców. W zależności od tego, jak bardzo słodki kompot lubimy, dostosowujemy ilość cukru – warto również wcześniej spróbować owoców, by określić ich poziom słodkości.
Ciekawą kompozycję smakową, przeznaczoną raczej dla tych, którzy wolą kwaskowe kompoty, stworzą wiśnie z rabarbarem lub czarną porzeczką. Warto wykorzystać także agrest i czerwone porzeczki. Jeżeli natomiast chodzi o przyprawy, możemy nimi spokojnie wzbogacić smak przygotowywanego kompotu. Jak zawsze sprawdzi się niezawodny sok z cytryny, ale nie jest to jedyny sposób na podkręcenie walorów smakowych.
Kompot z wiśni na zimę warto wzbogacić korzennymi przyprawami – cynamonem, imbirem, anyżkiem i goździkami. Będzie wtedy doskonale rozgrzewał i na dodatek przepięknie pachniał. Do doprawienia kompotu możemy też śmiało użyć laski wanilii, kardamonu, a także odrobiny mięty. Wielbiciele suszonych owoców mogą dodać suszone śliwki lub figi – one również doskonale skomponują się z wiśniowym kompotem.