Tonic espresso - prawdziwa gratka dla kawoszy, idealna na upały. Jak je zrobić?

Podczas upałów nie macie ochoty na tradycyjną kawę? Przygotujcie tonic espresso. To idealny napój na gorące dni, gdy potrzebujecie zarówno pobudzenia, jak i orzeźwienia. Sprawdźcie, jak zrobić tonic espresso. Wszystko wyjaśniamy.

Gdy żar leje się z nieba, każdy z nas lubi sięgnąć po orzeźwiający napój. Dziś mamy propozycję dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kawy. To tonic espresso, czyli połączenie nietuzinkowe. Aromatyczna kawa, orzeźwiający tonik i odrobina soku z cytryny ochłodzą i pobudzą do działania. Sprawdźcie, jak robi się tonic espresso.

Tonic espresso, czyli kawa z tonikiem na gorące dni – przepis

Składniki (na jeden napój):

  • 30 ml espresso* (napój można przygotować także w wersji podwójnej),
  • 200 ml schłodzonego toniku,
  • 2 plasterki cytryny bądź limonki,
  • kostki lodu

* Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do tego napoju kawy cold brew, czyli parzonej na zimno.

Jak zrobić tonic espresso?

W kawiarce lub w ekspresie zaparzamy mocne espresso i odstawiamy je do wystudzenia. Do wysokiej szklanki wsypujemy kostki lodu i wlewamy tonik. Następnie powoli wlewamy wystudzoną kawę, aby powstały dwie odrębne warstwy napoju. Na koniec dodajemy dwa cienkie plasterki cytryny lub limonki.

Zobacz wideo

Tonic espresso w wersji z alkoholem – Turbo Gin&Tonic

Tonic espresso można także przygotować w wersji z alkoholem. Taki drink nosi nazwę Turbo Gin&Tonic. Do szklanki wlewamy 35 ml ginu, potem 10 ml cold brew, a następnie uzupełniamy tonikiem. Dekorujemy plasterkiem cytryny lub innego cytrusa. Wszystkie składniki powinny być oczywiście mocno schłodzone

Tonic espresso w wersji z alkoholem – z likierem kawowym z nutą brandy

Tonic espresso będzie też bardzo dobry z dodatkiem likieru kawowego z nutą brandy. Do szklanki wkładamy kostki lodu, wlewamy 40 ml kawy (ostudzonego espresso lub cold brew) oraz 40 ml likieru kawowego. Na koniec wlewamy około 100 ml toniku. Drinka nie należy mieszać – bez mieszania osiągniemy efekt kilku warstw kolorystycznych.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.