Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, że gdy kupujemy jabłka, możemy bez problemu wybierać różne gatunki. Na straganach często prosimy o polecenie tego gatunku, który na przykład będzie najbardziej soczysty lub nada się do szarlotki. Jeśli chodzi o ziemniaki, niestety nie jest tak prosto. One również występują w wielu odmianach, ale zwykle w sklepach czy na bazarkach nie mamy tak dużego wyboru, jak w wypadku jabłek – a przynajmniej nie zawsze o nim wiemy. Tymczasem różne odmiany (podzielone na trzy podstawowe typy: A, B i C) nadają się do przygotowywania różnych potraw. Z jakich ziemniaków zatem najlepiej przyrządzić placki ziemniaczane? Wszystko wyjaśniamy.
Jakie są najsmaczniejsze placki ziemniaczane? Oczywiście te dobrze podsmażone lub wypieczone, ładnie przyrumienione, chrupiące, niezbyt chłonące tłuszcz, o idealnej konsystencji w środku... Długo by wymieniać. Pewnie, że bardzo istotny jest przepis, właściwa ilość mąki (im mniej jej, tym lepiej!) czy długość smażenia.
Warto pamiętać jednak o odpowiednich ziemniakach. Kulinarni eksperci do placków ziemniaczanych polecają ziemniaki typu C. Są najbardziej mączyste i suche (z tego powodu nazywa się je również sypkimi), zawierają dużo skrobi i łatwo się rozpadają. O jakie odmiany ziemniaków należy zatem pytać podczas zakupów? Do typu C należą między innymi: Ibis, Tajfun, Bryza, Gustaw czy Gracja. Z ziemniaków typu C przygotujemy także najlepsze puree, pyzy, kopytka, babki ziemniaczane, można je dodawać także do smażenia pączków. Placki ziemniaczane można także zrobić z ziemniaków typu B, które są mniej mączyste. To na przykład Irga, Irys, Bila, Oman czy Ingrid. Ziemniaki typu A (Denar, Riviera, Vineta, Dali czy Lord) nie nadają się do przygotowania tego dania – ich konsystencja jest zwarta, a miąższ zbyt twardy.