Buraczki z chrzanem na wielkanocnym stole pojawić się muszą. Ich słodko-kwaśno-ostry smak idealnie równoważy ciężkie, mocno doprawione mięsa. Świetnie smakuje na przykład z pieczonym boczkiem czy szynką z pieca albo po prostu jako dodatek do wielkanocnego obiadu. Jak je przygotować? Przepis jest bardzo prosty, a jedyne, w co musicie się uzbroić to odrobina cierpliwości podczas gotowania buraków.
Buraki z chrzanem, wymagają użycia odpowiedniego chrzanu. Może to być sam starty korzeń lub gotowa pasta. Jeśli zdecydujecie się na tę kupną, sprawdźcie zawartość tego składnika - dobra powinna zawierać go co najmniej 60 proc. Chrzan można też zrobić samodzielnie. Jak? Przepis znajdziecie w artykule poniżej:
Buraki myjemy i gotujemy bez obierania przez około godzinę lub dłużej, aż wbity w nie nóż będzie łatwo wychodził. Następnie odcedzamy je i - gdy trochę przestygną - obieramy i ścieramy na grubej tarce lub kroimy.
Korzeń chrzanu ścieramy na drobnej tarce i przelewamy wrzątkiem. Dodajemy do buraków razem z pozostałymi składnikami i mieszamy. Jeśli nasz wybór padł na chrzan ze słoika, całość doprawiamy na raty, sprawdzając smak. Gotowa ćwikła z chrzanem powinna trafić do słoiczków i być przechowywana w lodówce. Można ją także zawekować. Więcej o tym:
Ćwikła z chrzanem, jak sami widzicie, jest bardzo prosta w przygotowaniu. Wystarczy trochę czasu, by na wielkanocnym stole pojawiła się pyszna, tradycyjna pasta.