Ciasto na pizzę bez wyrastania robi się w zasadzie tak samo, jak to klasyczne, tylko - no właśnie - bez wyrastania. Największym plusem jest oczywiście szybkość przygotowania, bo wystarczy jedynie zagnieść składniki i uformować placek. Resztę zrobi temperatura w piekarniku.
Z tym wyrastaniem też można przesadzić. Zobaczcie, jak sprawdzić, czy dobrze wyrosło:
Dla niektórych brzmi to jak coś niemożliwego, ale okazuje się, że takie ciasto to żadna nowość. Rozmawiając na ten temat ze znajomą usłyszałam:
Cały czas takie robię. Nie mam czasu na czekanie. Zawsze wychodzi pyszna - zresztą sama wiesz, bo jadłaś.
Jadłam, owszem, ale nieświadoma, że baza powstała tak ekspresowo. Niemniej pizza Izy faktycznie zawsze wychodzi pyszna.
Ciasto bez wyrastania różni się nieco od tego, które miało czas na wyrośnięcie. Przede wszystkim jest trochę mniej puszyste, jednak w dalszym ciągu dobrze sprawdzi się jako baza do pizzy, która jest dość cienka. Drożdże aktywowane przez ciepło piekarnika mają jeszcze kilka minut na działanie, więc lekkość zdecydowanie ułatwia tę sprawę. No dobra koniec tej teorii. Jak się zabrać za takie ciasto do pizzy? Przepis jest mega prosty.
Drożdże wsypujemy do mleka i mieszamy. W misce łączymy pozostałe składniki, wlewamy drożdże i zagniatamy ciasto na gładką kulę. Im dłużej, tym lepiej. Ciasto rozwałkowujemy i układamy na blasze wyłożonej pergaminem. Na wierzchu rozlewamy sos (na przykład pomidorowy) i układamy wybrane dodatki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 210 stopni Celsjusza na 15 minut. Voila!
Innym sposobem na szybką pizzę jest całkowite pominięcie drożdży. Wtedy nie musimy martwić się wyrastaniem, bo... nie ma co wyrastać. Jak je zrobić? Wystarczą dwa składniki.
Porcję mąki samorosnącej wymieszaj z łyżkami jogurtu greckiego. Ciasto powinno być elastyczne i móc dać się wyrabiać, ale nie może się kleić. W razie potrzeby dodaj więcej mąki lub jogurtu. Wyrabiaj ciasto przez kilka minut, aby je napowietrzyć – wtedy będzie pulchniejsze i lepiej wyrośnie. Jeżeli przygotowujesz z niego bajgle lub bułki, piecz je przez około 35 minut w temperaturze 180 st. C. Jeśli używasz go jako ciasta do pizzy, w tej samej temperaturze piecz je przez 20 minut. Możesz go użyć do cynamonowych ślimaków, podpłomyków czy precelków.
Lubicie pizzę? Zainspirujcie się na czas, gdy będziecie mieli trochę więcej czasu na jej przygotowanie. No dobra, dużo więcej. Przetestowaliśmy dwudniowy przepis. Zobaczcie, co z tego wynikło:
A wy jak robicie swoje ciasto na pizzę? Macie ulubiony przepis?