Truskawki dłużej świeże? Jest kilka trików, by nie psuły się tak szybko

Kupiliście truskawki i chcecie, by przetrwały jak najdłużej? Mamy dla was kilka wskazówek, jak je przechowywać, by były świeże, nie gniły i nie pleśniały.

Truskawki pojawiają się już coraz częściej w sklepach i na straganach, a my, mimo wysokich cen, bardzo chętnie je kupujemy. Nic dziwnego - to w końcu jeden z ulubionych owoców Polaków, bez którego nie ma lata! Niestety truskawki mają to do siebie, że szybko się psują. Jak temu zapobiec? W końcu nikt nie chce wyrzucać jedzenia! Mamy dla was kilka trików.

Jak przechowywać truskawki?

Truskawki to miękkie owoce jagodowe, które łatwo się obijają, gniją lub nawet pleśnieją. Jednak gdy będziemy pamiętać o kilku zasadach, możemy przedłużyć ich świeżość. Co należy zrobić po przyniesieniu łubianki lub torebki truskawek?

Zobacz wideo Delikatna panna cotta z musem truskawkowym. Bajecznie prosty deser
  • od razu wyjmujemy truskawki z foliówki - to w niej zgniją najłatwiej,
  • przebieramy owoce - nadpsute od razu wyrzucamy,
  • myjemy je dopiero przed spożyciem, a nie tuż po przyniesieniu do domu,
  • nie urywamy szypułek - to dzięki nim owoce dłużej zachowają świeżość. Co więcej, szypułki truskawek są jadalne!
  • truskawki przechowujemy w lodówce - niska temperatura przedłuży ich świeżość,
  • do przechowywania wybieramy spore, szerokie naczynie, aby truskawki się nie gniotły.

Co zrobić, by truskawki się nie psuły tak szybko? Sposoby

Możecie również wykorzystać kilka sposobów polecanych przez internautów. Jednym z nich jest zanurzenie świeżych truskawek w wodzie z octem wymieszanych w proporcji 5:1. W takim roztworze zanurzamy dopiero co kupione lub zerwane truskawki, następnie dobrze odcedzamy i osuszamy delikatnie papierowym ręcznikiem. Przechowujemy je w lodówce, w szerokim naczyniu. Nie obawiajcie się, tak niewielka ilość octu i krótki czas nie wpłyną negatywnie na smak owoców!

Jakiś czas temu pisaliśmy także o youtuberce, która sprawdza "genialne patenty" z filmików na Youtube, Instagramie czy TikToku. Jednym ze sposobów polecanych przez nią (w przeciwieństwie do wielu, do których raczej zniechęca) było przechowywanie świeżo przyniesionych truskawek w zamkniętym słoiku. Owoców nie należy myć, ale od razu szczelnie zamknąć. Youtuberce udało się przechować je w ten sposób aż przez 10 dni! Tutaj przeczytacie więcej jej porad:

Więcej o: