Dekoracje stołu: komunia to okazja szczególna. Zobacz, co jest modne w tym sezonie

Na początku maja, w związku z sezonem komunijnym, duże zainteresowanie wzbudzają dekoracje stołu. Komunia to uroczystość rodzinna nie zawsze świętowana w restauracji. Panie domu, które postanowią podjąć gości we własnym domu stają przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest odpowiednie udekorowanie stołu na przyjęcie komunijne.

Dekoracja stołu: komunia w domu to interesująca opcja

Urządzając przyjęcie komunijne w domu mamy wpływ na takie jego elementy, jak dekoracja stołu. Komunia w domu, choć stawia przed nami duże wyzwania, może się okazać dobrym wyborem z kilku względów. Dziecko, główny bohater wydarzeń tego dnia, z pewnością będzie się lepiej czuło i bawiło we własnym domu, niż w restauracji. Przygotowanie przyjęcia dla rodziny w warunkach domowych z reguły jest opcją znacznie tańszą, niż wynajęcie lokalu i zamówienie cateringu. Ponadto możemy wszystko przygotować tak, jak lubimy, zgodnie z własnymi upodobaniami. Jeśli natomiast mamy w rodzinie osoby z nietolerancjami pokarmowymi czy np. wegetarian, to i dla nich jesteśmy w stanie przygotować odpowiednie menu, nie obawiając się, że organizator imprezy coś pokręci. Jako że komunie najczęściej odbywają się w maju, to jest również szansa na zorganizowanie przyjęcia na świeżym powietrzu, o ile oczywiście mamy takie warunki. Pamiętać jednak należy wówczas, by stół udekorować skromnie, dekoracjami niskimi i stosunkowo ciężkimi, by silniejszy podmuch wiatru ich nie przewrócił lub nie zwiał ze stołu.

Jak udekorować stół na komunię?

Decydując się na samodzielną organizację przyjęcia komunijnego wiele osób zastanawia się, jak udekorować stół na komunię. Stół jest wszak centralnym elementem przyjęcia, dlatego powinien się prezentować elegancko i funkcjonalnie. Najważniejszy jest odpowiedni dobór obrusa. Najlepiej by był on nieskazitelnie biały i długi niemal do ziemi. Warto wybrać obrus plamoodporny. Biel obrusa będzie się doskonale komponowała z pozostałymi elementami dekoracji stołu. Można ją na przykład przełamać ciekawym bieżnikiem oraz serwetami. Oczywiście biel, choć popularna i praktyczna, nie jest obowiązkowa, z powodzeniem można sięgnąć chociażby po niebielony len. Wówczas i dodatki powinny być dobrane do niego odpowiednio.

Pierwsza komunia. Zdjęcie ilustracyjnePierwsza komunia. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Kolejnym istotnym elementem dekoracji stołu jest zastawa. Doskonale sprawdzą się białe naczynia, na przykład ze srebrnym lub złotym obramowaniem. Dobrze, by całość zastawy pochodziła z jednego kompletu, jeśli jednak nie dysponujemy taką ilością jednakowych naczyń i musimy posiłkować się dwoma lub trzema różnymi kompletami, postarajmy się wprowadzić element uporządkowania, ustawiając je naprzemiennie. Wówczas, zamiast wrażenia przypadkowości czy chaosu uzyskamy dodatkowy efekt dekoracyjny. Inne elementy dekoracji stołu należy dobrać rozważnie, tak, by faktycznie stół ozdobić, a nie przeładować dodatkami. Aby podkreślić charakter uroczystości, warto sięgnąć po świece, np. wolnostojące pieńkowe, w kształcie walca lub kuliste, umieszczone w stroikach albo świecznikach. Doskonałą ozdobą będą zarówno świece jednokolorowe, jak i te zdobione motywem hostii czy kielicha, bądź kwiatów. Dekoracji stołu dopełnią kwiaty. Bukiety świeżych kwiatów, utrzymanych w jednej tonacji kolorystycznej, warto umieścić w niskich wazonach lub miskach wypełnionych gąbką florystyczną, wówczas nie będą przeszkadzały gościom siedzącym po przeciwnych stronach stołu w prowadzeniu rozmów, widzeniu się czy też sięganiu po potrawy. Warto wybierać kwiaty z obfitymi częściami zielonymi, np. konwalie. Sprawdzą się też margerytki, frezje, stokrotki, tulipany, rumianek czy jasne piwonie. Pamiętajmy, by nie przesadzić z ich ilością.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jak udekorować stół na komunię dla chłopca?

Zastanawiając się, jak udekorować stół na komunię dla chłopca, przede wszystkim należy przemyśleć kolorystykę, jakiej chcemy użyć. Ciekawym pomysłem może być zaaranżowanie stołu komunijnego w odcieniach granatu. Biały obrus wystarczy przełamać granatowym bieżnikiem, dodać granatowe serwetki oraz kieszonki na sztućce, a także inne elementy dekoracyjne w tym kolorze. Nie powinno też zabraknąć świeżych kwiatów, w tej sytuacji najlepiej sięgnąć po białe róże, margerytki czy konwalie ogrodowe. Tak przygotowany stół będzie się prezentował niezwykle elegancko i na pewno zyska uznanie gości.

Jak udekorować stół na komunię dla chłopca? Zdjęcie ilustracyjneJak udekorować stół na komunię dla chłopca? Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jak udekorować stół na komunię dla dziewczynki?

Zatem jak udekorować stół na komunię dla dziewczynki? Tu również znaczenie może mieć kolorystyka. Jeśli biel obrusu przełamiemy różowymi dodatkami, wówczas uzyskamy efekt podkreślający dziewczęcą subtelność. Dekoracje powinny być delikatne, łączyć biel i róż za sprawą odpowiednich dodatków. Doskonale sprawdzi się różowy bieżnik z flizeliny, a w wazonach warto umieścić pachnące kwiaty piwonii. Tak udekorowany stół będzie się elegancko prezentował na przyjęciu komunijnym każdej dziewczynki.

Jak udekorować stół na komunię dla dziewczynki? Zdjęcie ilustracyjneJak udekorować stół na komunię dla dziewczynki? Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Stół komunijny: na co zwrócić uwagę?

Stół komunijny nie może być przeładowany. Ma być miejscem, które zgromadzi gości i pozwoli im swobodnie spożyć posiłek oraz porozmawiać z innymi członkami rodziny. W dekorowaniu go warto więc postawić na minimalizm, a także zastosować oszczędny dobór kolorystyki. Na pewno sprawdzą się eleganckie zestawienia bieli i złota, bieli i srebra czy bieli i zieleni. W wazonach najlepiej zaprezentują się kwiaty białe, różowe lub żółte, pamiętajmy jednak, by nie zastawić nimi całego stołu. Ponieważ najwięcej miejsca zajmuje zastawa, warto sprawdzić, czy rozstawienie talerzy zgodnie z zasadami (talerz obiadowy, na nim deserowy, na nim talerz do zupy, obok sztućce, szklanki i kieliszki) nie spowoduje ciasnoty. Jeśli tak się stanie, warto ustawiać na stole wyłącznie naczynia niezbędne do zjedzenia poszczególnych dań w kolejności przez nas zaplanowanej. Pozostałe talerze powinny oczekiwać gdzieś z boku i pojawiać się na stole wraz z kolejnymi daniami.

Zobacz też: Menu na komunię - kilka przepisów na odświętne potrawy, których nie powstydzi się żaden domowy kucharz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.