Aromatyczne śliwki w zalewie z octu pasują jako dodatek do sałatek, mięs, pasztetu i ciast. Przepis na nie był przygotowywany przez babcie, gdy tylko zaczynał się sezon na owoce, teraz mało kto o nim pamięta. Tradycyjne przepisy warto przypominać, dlatego niezawodny i prosty przepis na ten przysmak znajdziesz w tym artykule.
Gatunków śliwek jest wiele. Możemy wyróżnić śliwki mirabelki, lubaszka, renklody, jednak najbardziej popularna na rynku jest odmiana węgierek i to ją wybierz, gdy zechcesz robić przetwory. Węgierki mają jajowaty kształt, są średniej wielkości, a ich kolor jest ciemnofioletowy. Miąższ jest za to soczysty, pełen soku, ale lekko cierpki. Gdy owoce dojrzeją, nie będziesz miał problemu z oddzieleniem miąższu od pestki.
Aby śliwki w occie wyszły najlepiej, przy zakupie lub ich zbieraniu wybierz te, które są lekko twardawe, nie mają żadnych uszkodzeń i są nie do końca dojrzałe. Zbyt miękkie owoce sprawdzą się lepiej w powidłach i kompotach.
Składniki:
Sposób przygotowania - krok po kroku
Taka wersja śliwek dobrze smakuje z mięsem, pasztetem, wędlinami i pieczeniami. Może być dodatkiem do ciast, a płyn, który pozostaje w słoikach, możesz użyć jako sos do sałatek.