• Link został skopiowany

Kiedy zbierać jabłka? Liczy się nie tylko ich wygląd. Trzeba wiedzieć, kiedy jest dobry czas, by nie zgniły

Kiedy zbierać jabłka, aby można je było długo przechowywać? Nadchodzi jesień, czyli sezon na te piękne owoce. Niektóre kuszą swoją słodyczą, inne są bardziej kwaskowate i cierpkie. Owoce jabłoni mają wyjątkowo szerokie zastosowania, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej.
Agata Hącia: Niektórym łatwiej jest wymówić 'bł' w 'jabłku', innym - 'pł'
Shutterstock.com

W Polsce istnieje kilkadziesiąt gatunków jabłoni. Warto zaznaczyć, że nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce w produkcji jabłek w Unii Europejskiej. Z tego powodu powinniśmy być specjalistami w tej dziedzinie. Jak określić optymalny termin zbioru jabłek? Skąd powinniśmy wiedzieć, że możemy zebrać nasze plony? Oto porady, które pomogą działkowcom i amatorom-ogrodnikom.

Kiedy zbierać jabłka? Wygląd owoców nie wystarczy do określenia odpowiedniego momentu

Soczyste barwy i wielkość nie pozwolą stwierdzić, czy owoc jest gotowy do zerwania. Jabłko jest w pełni dojrzałe, kiedy łatwo odchodzi od gałęzi. To znaczy, że już lekko przekręcając owoc, pozwoli on oderwać się z ogonkiem. Jabłka należy zrywać ostrożnie, nigdy na siłę. Za kolejną podpowiedź posłuży zwrócenie uwagi na to, czy owoc ma szeroki i głęboki kielich oraz brązowe pestki. Trzeba więc jabłko rozkroić, aby dowiedzieć się, czy nadaje się do zebrania.

Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie ze świeżych pomidorów

Jak przechowywać owoce? Najważniejsza jest właściwa temperatura

Jabłka powinno się przechowywać w temperaturze od zera do czterech stopni Celsjusza. Jeśli znajdą się w cieplejszym miejscu, dojrzeją i nie będzie można ich przechowywać zbyt długo. Z kolei poniżej zera będą zamarzać. Poza tym, jabłka powinniśmy umieścić w ciemnym miejscu o dużej wilgotności, np. w wentylowanej piwnicy. Pamiętajcie, żeby nie przechowywać na zimę nawet lekko nadgniłych owoców. Może to powodować różnego rodzaju choroby przechowalnicze jabłek. Należy wybierać tylko zdrowe, nieuszkodzone sztuki bez obić. 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: