Czym umyć ręce po orzechach? Trzy sposoby na pozbycie się ciemnych plam po obieraniu

Orzechy włoskie to bardzo dobra i zdrowa przekąska, ale żeby je zjeść, najpierw trzeba wydobyć je z łupiny. W czasie obierania pozostawiają na dłoniach plamy, które dość trudno jest usunąć. Czym umyć ręce po orzechach? Jakie środki zastosować? Wyjaśniamy.

Rozpoczyna się sezon na orzechy włoskie. Warto po nie sięgać, ponieważ zawierają wiele cennych składników odżywczych. Będą świetnym zamiennikiem np. dla niezdrowych i wysoko przetworzonych chrupek. Jedynym mankamentem orzechów włoskich jest brudzenie dłoni podczas obierania. Na rękach zostają wtedy brzydkie, ciemne plamy. Jak się ich pozbyć? Jest na to kilka sposobów.

Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie ze świeżych pomidorów

Dlaczego orzechy barwią? Odpowiada za to juglon

Jedzenie orzechów włoskich wiąże się z plamami, które pozostawiają na dłoniach podczas obierania. Dzieje się tak ze względu na występujący w orzechach, łupinach, liściach i korzeniach związek barwiący - juglon. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że później dłonie bardzo trudno domyć. Do usunięcia plam nie wystarczy zwykła woda z mydłem. Co zatem powinniśmy zrobić?

Czym umyć ręce po orzechach włoskich? Nie wystarczy woda z mydłem

Jakie środki wybrać do wyczyszczenia plam po orzechach?

Przepis na tradycyjną marokańską zupę hariraTradycyjna marokańska zupa harira

Pierwszą polecaną metodą jest zastosowanie octu winnego. Wystarczy nanieść płatkiem kosmetycznym odrobinę octu na skórę i lekko potrzeć zabrudzoną powierzchnię.

Kolejnym sposobem będzie kwasek cytrynowy. Należy rozpuścić odrobinę w wodzie i umyć ręce roztworem. Można też użyć zwykłego soku z cytryny. Wystarczy odciąć kawałek owocu i potrzeć nim plamy na skórze. 

Dyniowa zupa curry z tofuDyniowa zupa curry z tofu

Trzecią metodą jest połączenie ze sobą dwóch poprzednich. Taka mieszanka octu i kwasku doskonale usunie zabrudzenie. Po zaaplikowaniu roztworu ręce trzeba wypłukać pod bieżącą wodą.

Zupa pieczarkowa z kurczakiemZupa pieczarkowa z kurczakiem

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: