Wyrzucasz łupiny po orzechach laskowych? Niepotrzebnie! Przydadzą się podczas codziennych obowiązków

Orzechy laskowe posiadają wiele cennych właściwości, dlatego powinno się je spożywać regularnie. Warto pamiętać, że łupiny, które po nich pozostają, można wykorzystywać na wiele sposobów, dlatego lepiej ich nie wyrzucać. Podajemy kilka przykładów ich zastosowań w domu i ogrodzie.

Orzechy są bogate w witaminy i minerały, dlatego zaleca się ich regularne spożywanie. Jeśli jesz orzechy laskowe, nie wyrzucaj łupin. Dobrze jest je zachować, ponieważ mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. 

Zobacz wideo

Dlaczego warto jeść orzechy? Mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy

Orzechy laskowe to bardzo zdrowy produkt, który warto jeść ze względu na cenne składniki, jakie zawiera. Oprócz kwasów tłuszczowych są źródłem białka i przeciwutleniaczy takich jak witamina E oraz selen. Poza tym zawierają magnez, wapń i potas. Wpływają pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego, obniżają ciśnienie krwi. Zmniejszają ryzyko zawału serca i działają pozytywnie na układ nerwowy.

Łupinami orzechów laskowych można nawozić rośliny

Jeżeli nazbieraliście większą ilość łupin po orzechach laskowych, możecie wykorzystać je jako nawóz do roślin. Łupiny nie tylko wzbogacą glebę, ale będą się ładnie prezentowały w ogrodzie. Tak rozłożone skorupki świetnie zapobiegają pojawieniu się ślimaków.

Poza tym łupiny pomogą utrzymać odpowiednią wilgoć gleby i zmniejszają ryzyko narastania chwastów. Jeśli dodamy łupiny orzechów laskowych do gleby, usprawnimy w ten sposób jej drenaż i napowietrzenie. Ściółka, która tworzy się po rozłożeniu łupin orzechów laskowych, jest lekka, ma ładny odcień, a co więcej, proces jej rozkładu jest znacznie dłuższy niż innych rodzajów ściółek. 

Użyj łupin, jeśli chcesz, aby ogród zdobył nowy, futurystyczny design

Rozłożenie łupin orzechów laskowych na rabatach sprawi, że będą miały ciekawy, nowoczesny charakter. Z pewnością będą przykuwały wzrok przechodniów. Można nimi odgrodzić od siebie poszczególne rośliny albo rozłożyć je naprzemiennie z korą tworząc finezyjne kształty. Dzięki temu wasze ogródki mogą przyjąć zupełnie inny charakter. 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl    

Więcej o: