Syrop z mniszka - przepis. Uważnie patrz na liście, a zapewnisz sobie zdrowie w chorobie

Jak zrobić zdrowotną miksturę z "tego żółtego chwasta"? Mniszek lekarski to roślina, która zasługuje na dużo lepszą ksywkę, a to właśnie ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Syrop z mniszka to bardzo prosty przepis, ale uważnie patrz na liście - łatwo pomylić go z mleczem, a to nie przyniesie niczego dobrego.

Więcej ciekawych porad i przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Syrop z mniszka lekarskiego (czasem nazywany także miodem przez swoją gęstą konsystencję) to domowe remedium na przeziębienie, kaszel i stany zapalne. Roślina kwitnie od marca do czerwca i można ją spotkać niemal wszędzie - na polach, łąkach, w domowych ogrodach, ale także na poboczach dróg i w chodnikowych szczelinach. Wiosną bywa od niego aż żółto, a niektórzy usiłują go wytępić częstym koszeniem trawników, zapewne nie zdając sobie sprawy z tego, jaki skarb rośnie w ich ogrodzie. 

Mniszek lekarski często jest mylony z mleczem, a niektórzy błędnie stosują na zmianę obie te nazwy, myśląc o uroczym, żółtym chwaściku. Jednak to dwie różne rośliny - choć dość do siebie podobne, to mlecz nie wykazuje takich właściwości zdrowotnych jak mniszek (przy czym wbrew panującej opinii wcale nie jest trujący). Magdalena Oprządek, koordynatorka zajęć edukacyjnych z Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z Haps.pl wyjaśnia, jakie są różnice między obiema roślinami. 

- Najprościej rozróżnić mniszka pospolitego od mlecza polnego po obserwacji sposobu ułożenia liści. Mniszek pospolity ma liście ułożone przy ziemi, w rozecie (lub inaczej mówiąc: w różyczce), natomiast mlecz ma liście okalające łodygę na różnych jej długościach - wyjaśnia Magdalena Oprządek.

- Drugą podpowiedzią, poza ułożeniem liści, jest sam ich wygląd. - Mimo że oba gatunki mają liście ząbkowane i wcięte, to liście mlecza polnego są nierówno (niektórzy botanicy powiedzą, że kolczasto) ząbkowane na brzegach - dodaje. 

Jak odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Jak odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza? fot. Wikipedia/domena publiczna

Skoro już wiesz, na co należy zwrócić uwagę podczas zrywania roślin, przepis na syrop z mniszka nie będzie dla ciebie żadnym problemem. Tutaj znajdziesz więcej ciekawostek i wskazówek na temat rozpoznania mniszka i mlecza. 

Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego?

Składniki:

  • 1 kg dobrze rozwiniętych kwiatów mniszka lekarskiego (w zależności od wielkości będzie to od 300 do 400 sztuk)
  • 1 litr wody
  • 1 kg cukru
  • sok wyciśnięty z jednej, większej cytryny

Sposób wykonania:

  1. Główki kwiatów rozłóż na stole albo na podłodze (najlepiej na tekturze lub starych gazetach). Pozostaw na ok. 2 godziny, by małe owady, które mogą się w nich skrywać, wypełzły. 
  2. Do dużego garnka przełóż główki mniszków i lekko je zgnieć, np. za pomocą tłuczka do ziemniaków. Następnie zalej je wodą, dodaj sok z cytryny i zagotuj na wolnym ogniu. Powinny gotować się przez  45-60 minut.
  3. Wyłącz palnik pod garnkiem i pozostaw na 12 godzin lub najlepiej na całą dobę, by kwiaty oddały do wywaru maksimum swoich właściwości. 
  4. Po tym czasie odcedź kwiaty, a do wywaru dodaj cukier. Dokładnie wymieszaj i zagotuj na wolnym ogniu. Gotuj przez ok. 40 minut.
  5. Przygotuj małe słoiczki i przelej do nich gorący syrop. Następnie szczelnie je zakręć i odwróć denkami do góry, by zakrętki się zassały. Słoiczki szczelnie przykryj kocem lub ręcznikiem i pozostaw, by całkowicie ostygły. 

Uwaga: Mniszek lekarski (podobnie jak mlecz) po zerwaniu wydziela biały płyn przypominający mleko. Ta substancja pozostawia trwałe plamy na ubraniach i dość ciężko umyć po nich ręce. Jeśli wybierasz się na łąkę po mniszki na syrop, załóż ubrania, których nie szkoda pobrudzić oraz rękawiczki. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.