Najlepszy sposób na mszyce. Dwa warzywa sprawią, że uciążliwe owady znikną z róż i pomidorów na dobre

Każdy miłośnik róż, pomidorów innych roślin ogrodowych doskonale wie, że mało który owad jest tak uciążliwy i trudny do zwalczenia, jak mszyca. Oczywiście na rynku jest cała masa środków i oprysków, ale jeśli nie chcesz narażać swoich róż na działanie silnej chemii, wykorzystaj ten naturalny oprysk na mszyce. Soda jest skuteczna, owszem, ale nie tak, jak ukochane warzywo wszystkich Polaków.

Więcej domowych sposób na owady i szkodniki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Nie ważne, czy hodujesz pomidory, róże, czy pelargonie - możesz spodziewać się atak małych, ale uciążliwych owadów. Mszyce atakują większość roślin, zarówno sadzonych do gruntu, jak również tych, które hodujemy na balkonie lub na tarasie. Te małe, białe owady atakują także drzewka i krzewy owocowe, dlatego, jeśli w ogrodzie mamy dużą różnorodność roślin, możemy spodziewać się, że gdy mszyce zaatakują jedną z roślin, szybko przeniosą się na inne. 

Zobacz wideo

Jak rozpoznać mszyce?

Pewnie wielu z was doskonale wie, jak rozpoznać mszyce, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem i na listkach lub łodygach swoich roślin skupisko malutkich owadów. Mszyce mogą przybierać różne barwy - bywają jasne, niemal białe, jasnozielone lub ciemne. Mają dwie pary skrzydeł, a okres ich występowania przypada wiosną, kiedy z jaj wykluwają się larwy samic. Latem i jesienią wykluwają się samce. 

Mszyce żywią się sokiem z roślin i na łodygach i liściach składają jaja. Są niebezpieczne nie tylko dlatego, że wysysają soki, ale również przenoszą groźne dla roślin wirusy. Jednak z łatwością możesz się ich pozbyć i wcale nie musisz używać środków chemicznych. 

Jak pozbyć się mszyc? 

Mszyce to uciążliwe, ale jednak delikatne owady i istnieje kilka skutecznych sposób, by pozbyć się ich z ogrodu. Jednym z nich jest zwabienie biedronek - wystarczy spryskać rośliny roztworem wody i cukru. Jednak słodki smak i zapach przycinanie nie tylko biedronki, ale także inne owady, w tym mrówki. Jeśli chcesz się raz na zawsze pozbyć mszyc, wykorzystaj oprysk z warzywa, które na pewno masz w kuchni. Chodzi o cebulę. 

Cebula na mszyce - niezawodny sposób na uciążliwe owady

Wywar z cebuli i czosnku to najlepszy sposób na mszyce. Nie tylko skutecznie je odstraszy, to jeszcze nie zrobi krzywdy roślinom. Jak go przygotować? To banalne.

Składniki:

  • 1 duża żółta cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 l wody

Sposób wykonania:

  1. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Ząbki czosnku zgnieć nożem - nie musisz ich obierać. 
  2. Posiekaną cebulę przełóż do rondelka i zalej wodą. Na niewielkim ogniu zagotuj i gotuj przez ok. 20 minut. Wyłącz palnik. 
  3. Do gorącego, ale nie gotującego się już wywaru dodaj czosnek i pozostaw całość do całkowitego ostygnięcia. 
  4. Ostudzony wywar odcedź i przelej do naczynia ze spryskiwaczem. Następnie w odległości ok. 15 cm spryskaj roślinę. Następnego dnia mszyc powinno być zdecydowanie mniej. Czynność powtarzaj do skutku.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.