Kiedy nawozić maliny? Zrób ekologiczny preparat, a ilość i jakość plonów cię zaskoczy

Na maliny prosto z ogrodu trzeba jeszcze trochę zaczekać. Jednak to dobry moment, aby zadbać o krzewy oraz ilość i jakość plonów. W tym celu przyda się naturalny nawóz sporządzony z prostego, ekologicznego składnika. Wypróbuj naszą recepturę i ciesz się bogactwem słodkich owoców.
Zobacz wideo Zwalczają gorączkę, biegunkę i są pyszne! Trwa sezon na maliny

Maliny to obok truskawek jedne z najbardziej lubianych owoców. Ich lekko kwaskowy smak idealnie przełamuje słodkie desery i komponuje się z kremami, czy lemoniadą. Najsmaczniejsze są zawsze własne zbiory, z przydomowych ogrodów, dlatego dbając o krzewy, można cieszyć się później z bogatych plonów.

Naturalny nawóz do malin. Wykorzystaj banany

Maliny jak każda roślina w fazie wzrostu potrzebuje nawozu, aby dokarmić pędy, które później zakwitną i wydadzą owoce. Choć w sklepach jest wiele gotowych mieszanek, to jednak znaczna część z nich ma chemiczny skład. Dlatego, jeżeli zależy ci, aby plony z twojego ogrodu były w stu procentach ekologiczne zrób domowy nawóz z wykorzystaniem skórek po bananach.

Składniki:

  • 10 skórek po ekologicznych bananach.

Sposób przygotowania:

  1. Skórki po bananach potnij na drobne części.
  2. Wysusz na słońcu lub w suszarce do owoców.
  3. Następnie sproszkuj i podsyp krzaczki. 

Drugą metodą nawożenia malin jest zalanie skórek po bananach świeżą wodą i odstawienie jej na kilka dni w ciepłe, zacienione miejsce. Na 10 skórek wystarczy pięć litrów wody. Po uzyskaniu nawozu rozcieńcz go, dolewając kolejny litr wody. Podlewaj krzaki raz w tygodniu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy nawozić maliny? Wybierz najlepszy termin i zbieraj pełne kosze

Nawożenie malin jest proste, ale wymaga pewnej znajomości specyfiki tych owoców. Do prawidłowego wzrostu oraz bogatych plonów potrzebują fosforu i potasu. Dlatego naturalny nawóz z bananów to wyjątkowo trafne rozwiązanie. Ważny jest również moment, w którym zaaplikujemy dawkę cennych składników. 

Są trzy sprawdzone rozwiązania oparte na doświadczeniu i wieloletniej obserwacji ogrodników i sadowników. Pierwszy termin to wczesna wiosna, kiedy na krzewach pojawią się pierwsze listki, można podlać je ekologicznym nawozem. Ten czas już minął, dlatego pozostały dwa inne rozwiązania.

Początek czerwca jest dobrym momentem, aby zadbać o maliny. To właśnie na przełomie maja i czerwca wiele osób nawozi krzaki, aby niedługo później cieszyć się z bogatych plonów. Jeśli z jakich przyczyn przegapisz ten termin, to korzystaj z nawozu w lipcu. Użyj go dopiero pod koniec sierpnia, lub po zakończeniu owocowania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.