Danie lepsze od pierogów ruskich. Cała wieś prosiła babcię o ten przepis. Sekret tkwi w cieście

O klasycznych pierogach pisaliśmy niejednokrotnie. Nie ma wątpliwości, że są naszym tradycyjnym daniem, do którego chętnie się wraca. Jednak ta potrawa okazuje się jeszcze smaczniejsza. Jej sekret to ciasto i sposób podania.
Zobacz wideo Pierogi leniwe - "el clasico" każdej wizyty u babci

Osób, które nie przepadają za pierogami ruskimi, jest niewiele. Większość polskiego społeczeństwa wariuje na ich widok, a ich smak trudno podrobić. Aby jednak nadać świeżości starym przepisom, proponujemy ruskie pierożańce. Ich farsz jest identyczny jak w pierogach, ale prawdziwa magia dzieje się dzięki podaniu i masie. Przyrządzone nadzienie zawija się w cieście, do którego dodaje się sodę oczyszczoną. Dzięki niej położone na tłuszczu kawałki pięknie wyrastają. Podsmażone pierożańce można podać z kwaśną śmietaną lub sosem pieczarkowym.

Przepis na ruskie pierożańce

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków,
  • pół kilo twarogu półtłustego,
  • pół kilo mąki pszennej,
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 2 jajka,
  • duża cebula,
  • szklanka letniej wody,
  • olej do smażenia,
  • sól,
  • pieprz.

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki obierz, przemyj i umieść w garnku z osoloną wodą. Gotuj je do miękkości na średnim ogniu, następnie odcedź, ostudź i przeciśnij przez praskę.
  2. Do takich ziemniaków dodaj twaróg i dokładnie wszystko mieszamy.
  3. Cebulę obierz i drobno posiekaj. Kolejnym krokiem jest podsmażenie jej na rozgrzanym oleju. Podpraż ją do zarumienienia, dodaj sól i pieprz. Na koniec dodaj ją do przygotowanych ziemniaków i wymieszaj.
  4. Z tak powstałego farszu uformuj niewielkie kulki. Następnie rozpłaszcz je delikatnie i ułóż na talerzu.
  5. Do większej miski przesiej mąkę wraz z sodą oczyszczoną. Dodaj niewielką ilość soli i wbij jajka. Cały czas mieszając dolewaj wodę. Za pomocą dłoni uformuj jednolite ciasto pozbawione grudek.
  6. Ciasto podziel na pół i każdą połówkę rozwałkuj na stolnicy. Wytnij z nich kółka, rozciągnij je, a na środku ułóż farsz. Pierożańce dokładnie zalep naciągając brzegi do środka.
  7. Na głębokim patelni wlej znaczną ilość oleju. Na rozgrzanym tłuszczu układaj przygotowane pierożańce i smaż je z dwóch stron do uzyskania brązowego koloru. Pamiętaj jednak by ogień nie był zbyt duży. W takim wypadku wierzch dobrze się spiecze, lecz w środku będą ona surowe.
  8. Tak przygotowane ułóż na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym. Podawaj je z sosem koperkowym, pieczarkowym lub z kleksem śmietany.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA