Ten nawóz nie ma sobie równych. Pomidory będą rosły duże i soczyste, a ponadto w zabójczym tempie

Uprawa pomidorów nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Rośliny te wymagają specjalnych warunków i odpowiedniej pielęgnacji, by plony były smaczne i obfite. Od ogrodników wymaga się, żeby przede wszystkim regularnie podlewali i nawozili swoje grządki. Jak zrobić to domowym sposobem? Ten nawóz z trzech składników deklasuje wszystkie sklepowe mieszanki. Wypróbuj go w swoim ogródku.

Gdy słyszymy o domowych nawozach do roślin ogrodowych, pierwsze na myśl przychodzą gnojówka z pokrzyw i obornik z odchodów koni lub krów. Oczywiście, są to zdecydowanie jedne z najbardziej sprawdzonych i skutecznych metod nawożenia grządek, jednak niejedyny. Równie dobre mieszanki można przygotować bez konieczności brudzenia rąk w śmierdzących płynach. Jedną z nich przygotujesz wyłącznie z trzech składników. Podlejesz nią pomidory, a krzewy zaczną uginać się pod ciężarem soczystych i dużych plonów. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Przygotuj mieszankę z tych składników. Pomidory będą rosły jak na drożdżach

Czym nawozić krzaki pomidorów? To nietypowe połączenie sprawdza się za każdym razem, choć początkowo może brzmieć dziwnie. W skład domowego nawozu wchodzi bowiem skrobia ziemniaczana i ziarna sezamu. Nie każdy wie, że ta mieszanka to doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych takich jak między innymi:

  • potas,
  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo.

Te pierwiastki odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój roślin, szczególnie w tak ważnym okresie jak kwitnienie i owocowanie. To właśnie wtedy warzywa potrzebują najwięcej wartościowych składników, by plony były duże i smaczne.

Jak przygotować tę cudotwórczą odżywkę do warzywnika? Wystarczy trzy łyżki ziaren sezamu zmielić w młynku do kawy, a sproszkowany sezam zmieszać z czubatą łyżką skrobi ziemniaczanej. Miałki pyłek należy zalać dwoma litrami przegotowanej wody w temperaturze pokojowej i odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie przecedzamy miksturę przez gazę, by pozbyć się proszku i dolewamy jeszcze litr wody. Tak przygotowanym nawozem podlewamy pomidory co kilka lub kilkanaście dni. Trzeba jednak pamiętać, by go odpowiednio rozcieńczać. Jedną szklankę nawozu rozpuszczamy w pięciu litrach wody. Regularne stosowanie nawozu sezamowego przyniesie efekty, o których nawet się nie śni. Wszyscy będą patrzeć na nasz warzywnik z zazdrością.

Nie masz w domu potrzebnych produktów? Spróbuj przygotować inną mieszankę

Może okazać się, że brakuje ci potrzebnych składników i nie możesz przygotować domowego nawozu z sezamu. Na całe szczęście nic straconego, ponieważ babcinych sposobów na ekologiczne odżywki do kwiatów ogrodowych i doniczkowych jest całe mnóstwo. Doskonale sprawdzi się przykładowo proszek ze zmielonych skorupek jaj, albo roztwór z wody i drożdży. Wystarczy 100 gramów świeżych drożdży rozpuścić w 10 litrach ciepłej wody. Taka mieszanka nie wymaga rozcieńczania, a jej regularne używanie przyniesie równie skuteczne efekty, co odżywka sezamowa. Drożdże nadają się również świetnie do oprysku, a roślinom fundują zastrzyk cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, żelazo i aminokwasy. Przy okazji taka odżywka ochroni pomidory przed negatywnymi działaniami szkodników.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.