Słowacka kucharka pokazała nam, jak się robi tradycyjne śniadanie. W Polsce mało kto je zna

Wystarczy kilka podstawowych składników, by zrobić śniadanie, którym Słowacy w dzieciństwie zajadali się tak, że aż im się uszy trzęsły. Co ciekawe, choć jesteśmy bliskimi sąsiadami, to w Polsce mało kto o nim słyszał, choć poszczególne produkty są nam doskonale znane. Kucharka ze Słowacji pokazała nam, jak przygotować tę potrawę.

- Pamiętam, że w moim domu jadłem ją często. Pyszna! Po jej zjedzeniu do popołudnia nie czuło się głodu - wspomina Martin ze Słowacji. Co to za potrawa? Chodzi o kaszę mannę polaną roztopionym masłem i posypaną cukrem, cynamonem lub słodkim kakao. Kucharka, pani Veronika, która pracuje w jednym ze słowackich hoteli, pokazała nam, jak ją zrobić. Potrzebne są jedynie: mleko, kasza manna, cukier, sól, masło i słodkie kakao lub cynamon.

Zobacz wideo Kucharka ze Słowacji przygotowuje tradycyjną potrawę śniadaniową. W Polsce mało kto o niej słyszał

Od Słowaków dowiadujemy się, że to potrawa, którą raczej zajadają się dzieci. - Ale jak ktoś dorosły lubi, to oczywiście też może zjeść - mówi nam pani Veronika. Nasza redaktorka Zuzia, która niedawno odwiedziła Słowację, przyznaje, że zaskoczyło ją to, że Słowacy z taką nostalgią wspominają to danie.

- Potrawa mnie bardzo zdziwiła. W Polsce kaszę mannę pamiętam tylko z przedszkola i nie są to dobre wspomnienia. Konsystencją przypominała klej do tapet i smakiem też. Okazuje się jednak, że u dorosłych Słowaków krupica, czyli kasza manna, wywołuje raczej łezkę nostalgii niż dreszcz niechęci. Na Słowacji tę kaszę przyrządza się inaczej. Dziś to już coraz rzadziej spotykane danie, jednak za czasów szarej komuny gościła często na słowackich stołach - opisuje.

Martin dodaje, że gdy on jadał ją w dzieciństwie, "kasza była sztywna tak, że można było ją kroić". - Podawało się ją w płytkim talerzu, następnie polewało stopionym masłem. Całość należało posypać dużą ilością słodkiego kakao - wyjaśnia. 

A wy lubicie kaszę mannę? Jadaliście ją w dzieciństwie czy niekoniecznie? Jakie wspomnienia w was wywołuje? Piszcie w komentarzach!

Materiał wideo został zrealizowany podczas wyjazdu prasowego sfinansowanego przez Slovakia Travel.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.