Zrobiłam staropolskie pączki. Ciasto wystrzeliło z miski, a farsz każdego zszokował

Pączki, pączusie, pączunie. Któż ich nie kocha? Ja... To znaczy, nie kocham ich w znanej wersji na słodko. Ostatnio wpadł mi w ręce przepis na staropolskie pączki. Nie ma w nich powideł ani róży, za to pyszność, którą możesz posmarować chleb. Zrobiłam i zdziwiłam się dwa razy. Nigdy nie widziałam takiego ciasta.

Przepis na pączki jest bardzo prosty. Pięknie wyrośnięte ciasto drożdżowe nadziewa się słodziuteńkim nadzieniem. Nie ukrywam - takie pączki nigdy mnie nie kręciły. Smakowały mi, owszem, ale nie było to coś, o czym śnię po nocach. Moja lubość pączkowa weszła na wyższy poziom, gdy spróbowałam przepisu na pączki wytrawne, nazywane także pączkami po staropolsku. Kupiłam wątróbkę, zagniotłam ciasto i wyszło coś niesamowitego. Narzeczony zabrał te pączki do pracy - mam je robić chociaż raz w tygodniu i to koniecznie z czosnkiem.

Zobacz wideo

Zrobiłam najlepsze pączki pod słońcem - zamiast dżemu dodałam coś lepszego

Składniki na ciasto na pączki:

  • 4 pełne szklanki mąki pszennej plus trochę do podsypania,
  • 500 ml ciepłego mleka,
  • 6 żółtek,
  • 60 g drożdży,
  • 60 g masła (trzeba je rozpuścić),
  • 4 łyżki cukru,
  • płaska łyżka soli,

Składniki na farsz z wątróbki:

  • 500 g wątróbki drobiowej,
  • 2 niewielkie cebule,
  • 2 ząbki czosnku,
  • masło klarowane,
  • sól, pieprz, zioła prowansalskie, majeranek, gałka muszkatołowa.

Jak zrobić pączki z wątróbką - instrukcja krok po kroku

Zacznij od rozczynu. Do miseczki wkrusz drożdże i rozetrzyj je z dwiema łyżkami cukru, dwiema łyżkami mąki i połową mleka. Wymieszaj i odstaw na ok. 20 minut. 

Rozczyn drożdżowy
Rozczyn drożdżowy Fot. Redakcja

Do większej miski przesiej mąkę wymieszaną z cukrem. Dodaj roztrzepane żółtka, szczyptę soli, resztę mleka i rozczyn. Zagnieć ciasto. Rób to energicznie, co jakiś czas "uderzając" je, by było dobrze napowietrzone. Kiedy zacznie odklejać się od rąk, pozostaw je do wyrośnięcia. 

Wyrośnięte ciasto drożdżowe
Wyrośnięte ciasto drożdżowe Fot. Redakcja
Siatka glutenowa z ciasta drożdżowego
Siatka glutenowa z ciasta drożdżowego Fot. Redakcja

Kiedy ciasto rośnie, przygotuj farsz. Wątróbkę oczyść, pokrój na mniejsze kawałki (wtedy nie będzie strzelać). Na patelni rozgrzej masło, dodaj wątróbkę i posiekaną cebulę. Dopraw przyprawami i duś do miękkości. 

Wątróbka
Wątróbka Fot. Redakcja
Duszona wątróbka
Duszona wątróbka Fot. Redakcja

Kiedy wątróbka będzie już miękka, przełóż ją do miski, dodaj przeciśnięty czosnek i całość zmiksuj blenderem ręcznym. Dopraw do smaku i pozostaw do ostygnięcia. Wyrośnięte ciasto przełóż na blat podsypany mąką. Rozwałkuj je i wytnij krążki o średnicy ok. 8 cm. Na każdy z nich połóż porcję farszu i szczelnie zalep.

Pączki
Pączki Fot. Redakcja

W dużym garnku rozgrzej ponad litr oleju. Kiedy będzie gorący, wrzucaj partiami pączki. Smaż kilka minut z jednej i drugiej strony. Osusz na ręczniku papierowym. Do swojego farszu dodałam jeszcze ser. Za pierwszym razem dodałam parmezan starty, teraz dodałam pokrojoną mozzarellę. Także było pyszne. Dodałam także kieliszek koniaku - jeśli chcecie podrasować smak farszu, to fantastyczny dodatek.

Pączki
Pączki Fot. Redakcja
Pączki z wątróbką
Pączki z wątróbką Fot. Redakcja
Więcej o: