-
Haps
-
Jak przygotować
- Ta zupa łączy polskie i niemieckie smaki. Jest tak sycąca, że drugie danie jest całkowicie zbędne
Ta zupa łączy polskie i niemieckie smaki. Jest tak sycąca, że drugie danie jest całkowicie zbędne
Tradycyjne dania, które skrywane są w różnych regionach Polski, nie do końca zostały odkryte Taką właśnie potrawą jest zupa z Warmii i Mazur. Mało kto mógł o niej słyszeć, a zawarte w niej połączenie smaków jest sycące i idealne na chłodniejsze wieczory. Jeden garnek może okazać się wystarczający nawet na kilka dni.
Marzec to pod względem pogody bardzo niestabilny miesiąc. Tak naprawdę możemy zaobserwować mieszankę wiosny z zimą, która nie do końca jeszcze odeszła. Pomimo wszystko wieczory są nadal chłodne, a przez to, chętniej wybieramy ciepłe potrawy. Jest to więc świetny czas, aby odkopać przepisy na gulasze i zupy krem. To również dobra chwila, aby poznać nowe aromaty, które popularne są w tylko niektórych regionach naszego kraju.
Zobacz wideo Zupa serowa, ciągnąca się przyjemność
Taką zupą, o której mało kto wie jest karmuszka. Jest to regionalne danie z Warmii i Mazur, które łączy w sobie dwa tradycyjne smaki. Wyróżnia ona połączenie kuchni niemieckiej i polskiej. Zupa ta wykonana jest z mięsa wieprzowego, fasoli, kapusty, a także z warzyw korzennych. Wszystko wykończone świeżymi ziołami i kwaśną śmietaną tworzy sycący i rozgrzewający posiłek. Nie trzeba również wspominać, że taką zupę można podać nie tylko na co dzień, a także na różne święta i okazje. Każdy się nią zachwyci już od pierwszego kęsa.
Przepis na regionalne danie Warmii i Mazur - karmuszkę
Składniki
- pół kilo mięsa wieprzowego bez kości,
- 150 g wędzonego boczku,
- 250 g ugotowanej białej fasoli,
- 200 g białej kapusty,
- 3 marchewki,
- 2 średnie cebule,
- pół selera,
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego,
- 60 ml kwaśnej śmietany,
- łyżeczka suszonego majeranku
- natka pietruszki,
- sól,
- pieprz.
Sposób przygotowania
- Mięso wieprzowe oraz boczek pokrój w kostkę, następnie umieść w garnku i podsmaż z każdej strony.
- Cebulę obierz i pokrój w kostkę, dodaj do mięsa i podsmaż na złoty kolor. Dopraw majerankiem, solą i pieprzem.
- Kapustę umyj i drobno posiekaj. Marchew i seler obierz i pokrój w kostkę. Warzywa umieść w garnku z resztą składników.
- Dolej wody, tak aby zakryła wszystkie produkty. Duś pod przykryciem przez około godzinę. W tym czasie mięso i warzywa powinny stać się miękkie.
- Po upływie tego czasu dodaj koncentrat pomidorowy i ugotowaną wcześniej fasolę. Całość gotuj przez następne 10 minut. Na koniec w razie potrzeby dopraw danie solą, pieprzem oraz majerankiem.
- Zupę zapraw śmietaną. Do miseczki wlej 2 chochle wywaru i 4 łyżki śmietany. Połącz z sobą i cały czas mieszając, spokojnie wlewaj ją do garnka.
- Danie podawaj ze świeżym pieczywem i posiekaną natką pietruszki. Smacznego!