Kruche, maślane ciasto i delikatna masa jajeczna skrywająca sprężyste, zielone szparagi. Jeszcze tylko garść suszonych pomidorów, kawałek koziego sera i mamy przepis na idealną wiosenną tartę.
Zaczynamy od przygotowania kruchego spodu na tartę. Jest to dość czasochłonny proces, ale bez obaw - większość pracy wykonuje za ciebie lodówka, a później piekarnik. Samo zagniecenia ciasta trwa krótko, a nawet można powiedzieć, że im mniej czasu na to poświęcisz, tym lepiej. Aby ciasto rzeczywiście było kruche, należy unikać nadmiernego ogrzania składników rękoma i wyrabiać je jak najkrócej. Ponadto wszystkie składniki, poza mąką, powinny być zimne.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
W misce umieszczamy mąkę, pokrojone w kawałeczki masło oraz jajko. Dodajemy również szczyptę soli i rozcieramy składniki opuszkami palców, aż masa zacznie przypominać dość grubą kruszonkę. Na początkowym etapie używamy tylko opuszków, aby nie ogrzać zbytnio składników ciepłem naszych dłoni. Kiedy składniki są już wstępnie połączone, dodajemy łyżkę zimnej wody i szybko zagniatamy ciasto w kulę.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Teraz ciasto powinno odpocząć. Kulę lekko spłaszczamy (aby szybciej się schłodziła), owijamy szczelnie folią spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki. Proces można przyspieszyć i włożyć ciasto do zamrażarki. Wtedy wystarczy mu 20 minut.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Schłodzone ciasto przekładamy na lekko oprószony mąką blat lub na papier do pieczenia i rozwałkowujemy na cienki, okrągły placek. Delikatnie przenosimy ciasto do formy na tartę, można sobie w tym pomóc, nawijając je na wałek. Odcinamy wszystko, co wystaje ponad boki foremki, a spód ciasta nakłuwamy widelcem. Tak przygotowane ciasto ponownie schładzamy - w lodówce zajmie to pół godziny, a w zamrażarce wystarczy kilka minut.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Na schłodzonym cieście rozkładamy arkusz papieru do pieczenia i wsypujemy do formy obciążenie. Możecie użyć specjalnych ceramicznych kulek lub wykorzystać to, co macie pod ręką w kuchni, np. suchą fasolę, ryż lub kaszę. Ja sama używam mieszanki kasz, których termin przydatności do spożycia dawno już minął, a w ten sposób zyskały drugie życie. Takich domowych obciążników możesz używać wielokrotnie. Przechowuj je w szczelnie zamkniętym słoiku.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Formę z obciążeniem wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni. Pieczemy przez 15 minut, po czym zdejmujemy obciążenie i dopiekamy kolejne 10 minut. Upieczony kruchy spód odstawiamy na chwilę do ostudzenia, aby nie oparzyć się, gdy będziemy rozkładać na nim składniki.
Przed kolejnym etapem pieczenia zmniejszamy temperaturę piekarnika do 180 stopni. W międzyczasie przygotowujemy farsz do tarty. W dużej misce dokładnie mieszamy jogurt z jajkami. Doprawiamy łyżeczką musztardy oraz solidną szczyptą soli i pieprzu. Nie żałuj przypraw, bo ta masa w dużej mierze odpowiada za finalny smak potrawy i nie może być mdła.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Odkrawamy zdrewniałe końcówki szparagów, a pozostałą część kroimy pod skosem na mniejsze kawałki. Suszone pomidory kroimy w paseczki, a roladę kozią w grube plastry. Rozkładamy te składniki na upieczonym spodzie tarty i zalewamy masą jajeczną.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Można też wcześniej zachować kilka główek szparagów i na koniec ułożyć je na masie jajecznej. Będą się pięknie prezentowały po upieczeniu. Tartę pieczemy przez 30 minut w 180 stopniach. Po tym czasie wierzch tarty powinien być ścięty i lekko zarumieniony. Przed krojeniem lekko studzimy, choć wiem, że niełatwo jest dłużej czekać.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Tarta z tego przepisu jest bardzo uniwersalna i świetnie sprawdzi się też z innymi dodatkami. Kruche ciasto i masa jajeczno-jogurtowa to idealna baza, w którą możesz wkomponować ulubione składniki.
Z warzyw wspaniale będą pasować blanszowane brokuły lub kalafior, a wiem z doświadczenia, że często brakuje nam pomysłów na ich wykorzystanie. Dobrym wyborem będzie też podsmażona botwinka lub grzyby. A kiedy brakuje ci czasu, możesz skorzystać z warzyw w puszce, takich jak kukurydza lub groszek.
Do podkręcenia smaku tarty świetnie nadają się wszelkie sery – te miękkie pleśniowe, nieco twardsze żółte oraz te twarde, długo dojrzewające, o wyrazistym smaku jak parmezan czy grana padano. Popularnym dodatkiem są też długo dojrzewające szynki, np. szynka parmeńska lub podsmażony boczek.
Możesz również doprawić masę jajeczną, tak aby lepiej pasowała do wybranych przez ciebie składników. Wykorzystaj w tym celu świeże lub suszone zioła, gałkę muszkatołową lub płatki chilli.
Poniższy przepis jest pewną bazą dla kruchych, wytrawnych tart. Warto bawić się składnikami dodawanymi do farszu, ale sam przepis na kruche ciasto i masę jajeczną powinien pozostać bez większych zmian. Niewielkimi wyjątkami są:
Zamiast uniwersalnej mąki pszennej można użyć jasnej mąki orkiszowej (typ 630). Mąka pełnoziarnista nie sprawdzi się w przepisie na klasyczny, kruchy spód.
Jako jego zamiennik można wykorzystać również śmietanę. Moim zdaniem najlepsza będzie kwaśna śmietana 18 proc., ale przepis uda się również ze słodką, płynną śmietanką z kartonika - zarówno 18 proc., jak i 30 proc. Doskonale sprawdzi się też mleczko kokosowe.
Składniki na spód do tarty, fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Przede wszystkim wszystkie składniki na kruche ciasto (z wyjątkiem mąki) muszą być zimne. Ciasto na tartę powinno być wyrabiane krótko, tylko do połączenia składników. Nie należy go długo zagniatać, a jedynie szybko utrzeć opuszkami palców (ciepło dłoni mu nie służy) i krótko zagnieść dopiero na końcowym etapie. Ocieplenie składników oraz długie wyrabianie powodują wzmocnienie siatki glutenowej, a to skutkuje utratą kruchości ciasta.
Dobrym sposobem jest zmiksowanie składników ciasta w blenderze kielichowym, a potem tylko szybkie, ręczne uformowanie ciasta w kulę.
Masa jajeczna pęka, kiedy wyrośnie zbyt szybko. Ważne jest, aby po upieczeniu spodu tarty zmniejszyć temperaturę piekarnika do 180 stopni i chwilę odczekać, aby ten rzeczywiście miał czas nieco ostygnąć. Każdy piekarnik pracuje trochę inaczej - ważna jest tutaj znajomość swojego sprzętu. Jeśli twój piekarnik mocno się rozgrzewa, to może być konieczne zmniejszenie temperatury o dodatkowe 10 stopni.
Upieczoną tartę można przechowywać w lodówce przez około 2-3 dni. Przed podaniem można ją ponownie, przez kilka minut, podgrzać w piekarniku.
W lodówce świetnie się przechowuje również surowe ciasto na tartę. Można je przygotować nawet 3 dni wcześniej. Pamiętaj tylko szczelnie owinąć je folią spożywczą, aby nie wysychało. W zamrażarce surowe ciasto wytrzyma nawet 2 miesiące, więc z powodzeniem możesz od razu przygotować podwójną porcję i część zamrozić. By rozmrozić ciasto, dzień wcześniej przełóż je do lodówki.
Przepis na szparagi. Składniki na kruche ciasto:
Przepis na szparagi. Składniki na nadzienie:
Dodatkowo:
Składniki na nadzienie do tarty, fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Spodobał ci się ten przepis na szparagi? A może masz pytania? Zostaw komentarz lub napisz do nas na adres: haps_redakcja@agora.pl. Zachęcamy też do głosowania w naszej sondzie.