Obiad na 15 sierpnia. Zaserwuję polędwiczki w sosie i wiem, że każdy weźmie dokładkę

Kiedy w kalendarzu pojawiają się daty świąt lub naszych prywatnych, rodzinnych uroczystości, chcemy uraczyć bliskich czymś pysznym i wyjątkowym. Właśnie taki jest przepis, który od lat serwuję rodzinie na 15 sierpnia. Polędwiczki w tym sosie wychodzą mięciutkie i soczyste, a to za sprawą jasnego dodatku.

Jak zrobić polędwiczki wieprzowe, żeby były mięciutkie i soczyste? Przepis jest bardzo łatwy, a ja to danie serwuję zawsze z okazji rodzinnych świąt lub kiedy po prostu spotykamy się w większym gronie, na przykład w długi weekend. Na obiad 15 sierpnia również podam te pyszne polędwiczki w aksamitnym, grzybowym sosie. Jaki jest sekret idealnego smaku potrawy? Chodzi o wino. Białe wytrawne wino nie tylko sprawi, że mięso będzie delikatniejsze, lecz także idealnie podrasuje smak grzybów, ponieważ białe wino, cebula i liście laurowe to najlepsze, naturalne wzmacniacze smaku dań z grzybami. 

Zobacz wideo Jak zrobić rosół jak u babci? Zobacz nasze wideo

Obiad na 15 sierpnia. Zrób najlepsze polędwiczki w sosie

Składniki:

  • 500 g polędwiczki wieprzowej,
  • ok. 300-400 g leśnych grzybów, mogą być dowolne,
  • 300 ml bulionu lub rosołu,
  • 1 cebula,
  • masło,
  • pół szklanki białego wytrawnego wina,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • śmietana 30 proc.,
  • sól, pieprz, liście laurowe, szczypta gałki muszkatołowej.

Polędwiczki w sosie grzybowo-winnym. Sposób wykonania:

  1. Grzyby leśne dokładnie oczyść, następnie pokrój na kawałki, Jeśli używasz maślaków, pamiętaj, żeby zdjąć z nich skórkę. Polędwicę pokrój na kawałki ok. 2 cm szerokości. Natrzyj solą oraz pieprzem. Cebulę pokrój w kostkę (nie musi być drobna), a czosnek przeciśnij przez praskę.
  2. Przygotuj głęboką patelnię i porządnie rozgrzej w niej masło. Następnie połóż na niej polędwiczki i na bardzo mocnym ogniu smaż przez ok. minutę z obu stron. Następnie podlej winem, zmniejsz moc palnika i podsmażaj przez trzy minuty.
  3. Podsmażone polędwiczki wyjmij z patelni i dodaj cebulę. Nie przejmuj się, że wino nie zdążyło odparować - to danie będzie potrzebować jeszcze trochę czasu.
  4. Podduszaj cebulę do zeszklenia i dodaj grzyby. Kiedy zmiękną i część płynu odparuje, dodaj liście laurowe, sól, pieprz, gałkę oraz zalej całość bulionem.
  5. Dodaj polędwiczki, zmniejsz moc palnika i gotuj pod przykryciem przez ok. 15 minut. Pod koniec gotowania zapraw całość śmietaną i zdejmij pokrywkę, by sos się zredukował. 

Takie polędwiczki są mięciutkie i bardzo aromatyczne. Nie przejmuj się, takim daniem mogą raczyć się wszyscy, ponieważ alkohol w całości odparował z dania podczas obróbki. Z czym podawać polędwiczki? Z czym tylko chcesz. Moi rodzice uwielbiają je z ziemniaczanym puree, ciocie i mąż z kluskami śląskimi, ja z kolei uwielbiam jeść je z ryżem lub z makaronem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.