W lodówce przechowujemy przeróżne produkty, często o intensywnym zapachu. Nawet jeśli nie trzymamy tam czosnku lub cebuli, to wystarczy, że są dodane do potrawy, której resztki schowaliśmy. Ich aromaty przenikają się, wnikają w inne produkty, co z kolei skutkuje nieprzyjemnym zapachem, który uwalnia się po otwarciu lodówki.
Innym problemem lodówkowym jest zbierająca się w niej wilgoć. Jej nadmiar może spowodować, że zacznie rozwijać się pleśń i jedzenie trzeba będzie wyrzucić. Dr inż. technologii żywności, Karolina Kowalczyk, podzieliła się w mediach społecznościowych prostym trikiem, który ma zapobiec obu tym zjawiskom.
Ekspertka radzi, by sięgnąć po czarną herbatę. "Wiele osób nie wie, że ma właściwości higroskopijne oraz pochłania wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy" - tłumaczy dr Kowalczyk. Ten patent można zastosować na dwa sposoby. Albo wysypać suchą zawartość dwóch torebek herbaty na spodek i wstawić do lodówki albo wykorzystać zużytą, ale osuszoną torebkę z herbatą.
Maksymalnie po jednym dniu zauważycie efekty. Wszystkie nieprzyjemne zapachy znikną z waszej lodówki, a co najważniejsze, zostanie pochłonięty nadmiar wilgoci, która osadza się na półkach, warzywach i owocach
- zapewnia.
Sposób z torebkami z herbatą polecał też Mateusz Bereźnicki, chemik z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w jednym z odcinków Pytania na śniadanie. "Dają, np. w szafach, ładny zapach i też chłoną wilgoć z lodówki, a czasem nawet z butów" - mówił i podkreślał, że można użyć zarówno nieużywanej torebki, jak i zużytej, ale wysuszonej. Należy co jakiś czas sprawdzać jej stan i zapach, i wymieniać w razie potrzeby.
Nie tylko herbata ma takie właściwości. By pozbyć się wilgoci z lodówki, możesz do niej włożyć też:
Kreda cię zaskoczyła? Ją także polecał Mateusz Bereźnicki z Centrum Nauki Kopernik. Choć kreda nie jest szkodliwa, to jednocześnie nie nadaje się do jedzenia, więc lepiej położyć ją tak, by nie stykała się z żywnością. Na brzydki lodówkowy aromat pomogą również mielona kawa lub kawowe fusy, a także przekrojona na pół cytryna.