Siedzący kurczak to moje popisowe danie. Mięso jest tak soczyste, że aż cieknie po brodzie

Kurczak to jeden z najczęstszych wyborów obiadowych Polaków. Gotujemy na nim zupy, smażymy na patelni, grillujemy i oczywiście pieczemy. I właśnie pieczonego kurczaka dziś bierzemy na tapet. Nie będą to jednak oklepane udka z piekarnika, a cały kurczak dumnie siedzący "w solarium". Mięso wychodzi tak soczyste, że założenie śliniaka jest nie mniej niż wskazane.

Jeśli chodzi o pieczonego kurczaka, to najczęściej stawiamy na konkretne elementy, udka, pałki albo skrzydełka. Rzadziej porywamy się na pieczenie kurczaka w całości z obawy przed tym, że wyjdzie suchy i wiórowaty. Nie z naszym dzisiejszym przepisem. Kurczak siedzący na butelce jest pyszny, mięso soczyste jak marzenie, skórka złota i chrupiąca. To z powodzeniem może stać się twoim popisowym daniem, ale uważaj na dodatki - piwo jest jednym z nich i nie warto go pomijać. Nie zapomnij także o marynacie - jogurt i czosnek to najlepsi przyjaciele pieczonego kurczaka. 

Zobacz wideo Zobacz fantastyczny przepis na qurrito z kurczakiem

Siedzący kurczak. Jest tak soczysty, że będzie potrzebny śliniak

Składniki:

  • 1 kurczak w całości (bez podrobów),
  • kilka ziemniaków,
  • 2-3 marchewki,
  • butelka piwa,
  • 4-5 ząbków czosnku,
  • sól, pieprz, słodka i ostra papryka, tymianek, zioła prowansalskie,
  • odrobina oliwy.

Składniki na marynatę:

  • 500 g jogurtu naturalnego,
  • 3 ząbki czosnku,
  • sok z połowy cytryny.

Kurczak pieczony na butelce - sposób wykonania:

  1. Dzień wcześniej zamarynuj kurczaka. Osusz go ręcznikiem papierowym i porządnie natrzyj zmielonym w prasce czosnkiem. Skrop sokiem z cytryny, lekko go wklepując w mięso. Następnie włóż kurczaka do miski i z każdej strony posmaruj jogurtem. Odłóż do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
  2. Następnego dnia osusz delikatnie kurczaka z resztek jogurtu i oprósz ulubionymi przyprawami. Może to być gotowa mieszanka przypraw do kurczaka lub twoja własna kompozycja. 
  3. Butelkę z piwem otwórz i odlej szklankę trunku - przyda się później. Przygotuj brytfannę i włóż do niej pokrojone na kawałki warzywa. Oprósz solą, pieprzem i odrobiną tymianku.
  4. Kurczaka posadź na butelce z piwem. Butelkę połóż na środku brytfanny i włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
  5. Podczas pieczenia co jakieś 10 minut podlewaj mięso piwem. Piecz przez około godzinę. Na około 15 minut przed końcem pieczenia możesz włączyć funkcję termoobiegu, by skórka się ładnie zarumieniła.
Więcej o: