Wyrzucasz białe "nitki" z banana? Może przestaniesz, gdy dowiesz się, jaką pełnią funkcję

Pomyślelibyście, że banan ma łyko? Fasolka - jasne, ale banan? Mało tego, to ta niepozorna tkanka czyni owoc naprawdę wartościowym.

Obierasz banana, wyrzucasz skórkę, ale zostają jeszcze te odstające, białe "nitki". Jednych irytują na tyle, że pozbywają się ich od razu, inni zjadają je razem z owocem. "Nitki", o których mowa, są łykiem banana.

Banany są zdrowsze niż myślisz. A na dodatek pomagają rzucić palenie! Sprawdź szczegóły w naszym wideo:

Zobacz wideo

Niepozorne, ale ważne

Łyko to żywa, roślinna tkanka, dzięki której do owocu dostają się związki organiczne. Nicholas D. Gillitt, dyrektor Instytutu Żywienia w Dole, wyjaśnia, że "łyko jest niezbędne do właściwego rozdysponowania składników odżywczych w roślinie" - to dzięki niemu owoc jest bogaty w witaminy i mikroelementy korzystnie wpływające na nasze zdrowie.

Według Gillitta łyko banana jest prawdopodobnie tak samo wartościowe jak jego owoc, jeśli chodzi o witaminy i składniki mineralne, które się w nim znajdują.

O ile dietetyk kliniczna Hanna Stroińska-Fiedorowicz, którą zapytaliśmy o wartości odżywcze łyka, potwierdziła, że można je spożywać, o tyle z rezerwą odniosła się do przypuszczeń badacza:

Nie ma przeciwwskazań do jedzenia łyka [...] Podobno zawiera więcej witamin i składników mineralnych, ale nigdzie nie jest to potwierdzone naukowo. W tabelach wartości odżywczych jest po prostu obliczany banan bez podziału na łyko i owoc.

Banany bez końca

Jedzenie łyka nie niesie za sobą zatem żadnego niebezpieczeństwa. A co z miękką końcówką banana, która często różni się kolorem od reszty owocu? Wielu ludzi pozbywa się jej twierdząc, że może być szkodliwa. Dietetyk przyznaje im rację:

- Końcówki lepiej nie zjadać, gdyż mogą tam być drobnoustroje i kumulacja środków ochronnych ograniczających dojrzewanie banana.

A wy co robicie z łykiem banana - zjadacie czy wyrzucacie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA