Kanapka z kurczakiem przyczepiona taśmą do płótna sprzedana za 120 tysięcy dolarów

Nie od dziś wiadomo, że sztuka rządzi się swoimi prawami. Coraz bardziej wymyślne dzieła zyskują rozgłos. Tak stało się kilka dni temu, gdy w Galerii Sztuki Miejskiej San Paul w Miami pojawiło się płótno z kanapką przytwierdzoną do płótna za pomocą taśmy klejącej.

Kanapka na płótnie w galerii sztuki

W historii sztuki nowoczesnej dość kontrowersyjnie zapisało się sporo dzieł. W 1951 roku Robert Rauschenberg zaprezentował na wystawie zwykłe białe płótno. Zaś kilka dni temu sławę zyskał także banan przytwierdzony do ściany, który został... zjedzony przez innego artystę (więcej o tym: Sztuka. Banan przyklejony taśmą warty 150 tys. dolarów został... zjedzony).

Fast foodowa sztuka 

Sieć restauracji typu fast food, Popeyes Louisiana Kitchen, postanowiła pójść za ciosem i również stworzyć podobne dzieło. Przedstawiciele firmy przy współpracy z właścicielem Galerii Sztuki Miejskiej San Paul w Miami zaprezentowali w niej swoją sztandarową kanapkę ze smażonym kurczakiem przytwierdzoną do białego płótna za pomocą szarej taśmy.

 

Kanapka na płótnie za równowartość prawie pół miliona złotych

Dzieło nazwano "The Sandwich", czyli Kanapka. Składa się z zapieczonej bułki, dwóch marynowanych ogórków, smażonego kurczaka, majonezu i taśmy na płótnie. Znalazło miejsce w standardowej tygodniowej wystawie i od razu wyceniono je na 120,003.99 dolarów, czyli równowartość 463,677.42 złotych. Kanapka na płótnie za niemal pół miliona złotych! Takie rzeczy tylko w świecie sztuki. Jednak dlaczego nie jest to okrągłe 120 tysięcy dolarów? Twórcy doliczyli do dzieła także koszt samej kanapki, czyli 3,99 dolarów. Dochód ze sprzedaży dzieła ma trafić na szczytny cel. 

Kiedy miłośnik sztuki w końcu zdecyduje się go kupić, zyski ze sprzedaży trafią bezpośrednio do Popeyes Foundation, organizacji non-profit, która wspomaga ludzi potrzebujących żywnością i wsparciem

- powiedział przedstawiciel Popeyes, cytowany przez portal Food and Wine.

Jeśli chcecie wziąć przykład z artystów i połączyć jedzenie ze sztuką, stwórzcie piękne lampiony z puszek konserwowych. Zobaczcie, jak je zrobić.

Zobacz wideo

Zobacz również:

Więcej o: