Dieta jajeczna na szczupłą sylwetkę? Opracowali ją amerykańscy dietetycy

Jajka są bardzo zdrowe, to wiadomo nie od dziś. Obecne w naszej kuchni od dawna, przyrządzane na różne sposoby i wykorzystywane w wielu potrawach. Amerykańscy dietetycy z Mayo Clinic poszli o krok dalej - oparli na jajkach całą dietę, która może pomóc w utracie wagi.

Kurze jajka mają bardzo wiele zalet. Są przede wszystkim niskokaloryczne - w 100 gramach jajkach znajduje się około 150 kcal. Stanowią źródło witamin, między innymi A, D, E, K, B6 i B12. Dostarczają naszemu organizmowi również dużo minerałów - wapnia, żelaza, magnezu i cynku. Po zjedzeniu zapewniają uczucie sytości przez dłuższy czas, co jest pożądane szczególnie przy kuracjach odchudzających. Ze względu na swoje właściwości jajka są polecane przez dietetyków i lekarzy. Światowa Organizacja Zdrowia uznała białko występujące w jajkach jako modelowe - jest wykorzystywane jako wzór przy pomiarach zawartości aminokwasów w innych produktach.

Zobacz wideo Zobaczcie również inne właściwości jajek. Oto krótki materiał o tym, co w jajku siedzi.

Nic więc dziwnego, że ktoś wpadł na to, by oprzeć na nich dietę odchudzającą. Taką właśnie stworzyli dietetycy z Mayo Clinic.

Dieta jajeczna - na czym polega?

Jak wyglądają dzienne posiłki? Jajka należy spożywać trzy razy dziennie - rano, w południe i wieczorem. Gotujemy je na twardo przez około 8 minut. Dietę uzupełniamy warzywami i owocami, by zadbać o odpowiednią dawkę kalorii, ale nie doprowadzać do nadwyżki kalorycznej. Warto pamiętać, że nie powinniśmy zjadać więcej niż sześciu jajek dziennie.

Dieta jajeczna nie jest przeznaczona do długiego stosowania, możemy na nią przejść na przykład na trzy tygodnie. Nie powinna jednak trwać krócej niż czternaście dni, jeśli chcemy uzyskać widoczne efekty. Ważne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, należy pić co najmniej półtora litra wody dziennie.

Dieta jajeczna nie dla wszystkich

Stosowanie diety jajecznej ma także swoje wady. Niektóre osoby, które były na tej diecie, zaobserwowały u siebie częściej występujące bóle głowy, omdlenia bądź rozregulowanie metabolizmu. Ma to związek ze zmniejszoną liczbą kalorii, dostarczaną organizmowi. Warto także pamiętać, że jajka mogą wywoływać poważne reakcje alergiczne, takie jak wysypka, nudności, bóle brzucha czy nawet wstrząs anafilaktyczny. Należy więc przeanalizować, czy opieranie diety na jajkach będzie dobre dla naszego organizmu. Najlepiej przed jej rozpoczęciem skonsultować ten zamiar z lekarzem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA