Przechowywanie ziemniaków. Gdzie i jak je składować, aby długo były smaczne i zdrowe?

Przechowywanie ziemniaków sprawia trudność zwłaszcza, gdy nie dysponujemy pomieszczeniem o stosunkowo niskiej temperaturze. W jakich warunkach i jak długo można je przetrzymać, aby zachowały swoje walory?

Przechowywanie ziemniaków. Dlaczego tak je cenimy?

Przechowywanie ziemniaków powinno polegać na tym, aby dzięki utrzymaniu odpowiedniej temperatury, poziomu wilgotności i innym sprzyjającym warunkom, zachowały swoje smakowe i odżywcze walory. Pamiętajmy, że ziemniaki są od kilku stuleci obecne w Europie, na polskich stołach pojawiły się w XIX w. Pomimo tego, nie do końca docenia się ich właściwości zdrowotne. Przede wszystkim są one bardzo dobrym źródłem witaminy C. Potrafią też szybko wywołać w nas uczucie sytości, co niekiedy może być naszym sojusznikiem. Kolejne ich zalety to:

  • lekkostrawność
  • niska kaloryczność
  • niewielka zawartość tłuszczu
  • dostarczają potas i magnez
  • dostarczają szereg witamin (oprócz C, także B1, B2, B3, B6)

Ziemniaki idealnie współgrają w naszej diecie z mięsem, równoważąc jego działanie kwasotwórcze. Dzielimy je przy tym na kilka kategorii. Są to:

  • ziemniaki jadalne
  • sadzeniaki
  • ziemniaki przemysłowe (gorzelnictwo, krochmalnictwo, wyrób pasz dla zwierząt)

Przechowywanie ziemniaków. Konsekwencje niewłaściwego sposobu magazynowania

Przechowywanie ziemniaków w niewłaściwych warunkach pozbawia nas większości składników odżywczych. Poza tym, grozi im wówczas więdnięcie lub zielenienie. Ostatnie jest konsekwencją zbyt długiej ekspozycji zebranych warzyw na działanie promieni słonecznych. Tak magazynowane ziemniaki, nie będą posiadały odpowiedniej konsystencji, ale to relatywnie najmniejszy problem. W starych lub zzieleniałych bulwach pojawia się solanina. Substancja ta, stanowi toksyczny związek chemiczny, który ma szereg negatywnych oddziaływań na ludzki organizm. Niewielkie zatrucie solaniną kończy się rozstrojem żołądka, w większej dawce skutkuje - śpiączką, drgawkami lub zapaścią. Warto więc, dobrze przetrzymywać warzywa i od razu usuwać zzieleniałe ziemniaki.

Jak przechowywać ziemniaki? Najlepsze metody

Jak przechowywać ziemniaki? Duże znaczenie ma ich jakość. Jeśli wyhodujemy lub zakupimy wysokiej klasy warzywa, które nie są ani przesuszone, ani przesadnie wilgotne, zdecydowanie dłużej będą się nadawały do spożycia, bez szczególnych zabiegów o ich przechowywanie.

Co do zasady - zbiór powinien być przeprowadzany przy temperaturze nie niższej, niż 10 stopni Celsjusza i wilgotności poniżej 15 proc. Jeśli dysponujemy stosunkowo dużą liczbą ziemniaków i mamy odpowiednio chłodne pomieszczenie - sprawa wydaje się być stosunkowo prosta. Chłodna piwnica lub spiżarnia, tradycyjnie przeznaczone do przetrzymywania żywności, z pewnością najlepiej spełnią swoje zadanie. Ważnym jest, aby panował tam przynajmniej półmrok tak, aby nie dopuścić do zazielenienia kartofli.

Alternatywą, dobrze znaną starszym pokoleniom, jest kopcowanie ziemniaków. Na większą skalę bulwy ziemniaczane, przy uprawie przemysłowej, przechowuje się w skrzyniopaletach. Wszystko to czyni się po to, aby wydłużyć okres ich przechowywania do około 10 miesięcy. Dawniej było to związane z chęcią dotrwania do momentu, gdy na polu pojawiały się młode ziemniaki w kolejnym sezonie.

Prawidłowo przeprowadzony proces przechowywania kartofli można podzielić na kilka zasadniczych etapów, o różnym czasie trwania. Wyróżniamy więc:

  1. okres dojrzewania: 1-2 tygodnie czasu na pozbycie się nadmiaru wilgoci w temperaturze 12-18 stopni Celsjusza
  2. schładzanie do właściwej temperatury przechowywania: 2-3 tygodnie
  3. długotrwałe przechowywanie
  4. przygotowanie do spożycia: 2-3 tygodnie
Zobacz wideo Właściwości ziemniaków

Jak przechowywać ziemniaki w domu?

Jak przechowywać ziemniaki w domu? To pytanie, spędza sen z powiek już nie przedsiębiorcom lub rolnikom, ale niemal każdemu, kto chce mieć zapas żywności, ale nie dysponuje specjalistycznym pomieszczeniem magazynowym. Wiadomo już, że złym pomysłem jest ich ekspozycja na światło lub zbyt duża wilgotność powietrza. Przede wszystkim należy, wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które pomogą w tym przedsięwzięciu. Są to:

  • temperatura powietrza - nie wyższa niż 15 stopni Celsjusza, najlepiej 7-10 stopni
  • niewielka wilgotność
  • przechowywanie ziemniaków w papierowych opakowaniach, unikanie plastikowych
  • kupowanie raczej rozsądnych ilości tego warzywa, które można spożyć w przeciągu kilku tygodni

Złym pomysłem jest próba przechowywania ziemniaków w lodówce. Problematyczne staje się to, że skrobia ma tendencję do zamieniania się w cukier, w sytuacji znacznego obniżenia temperatury. Bulwa ziemniaczana traci wtedy swoje najważniejsze właściwości, robi się słodka i miękka.

Ile można przechowywać ziemniaki? Sprawdzone informacje

Ile można przechowywać ziemniaki przy zastosowaniu sprzyjających warunków składowania? W zależności od danego typu kartofli, czas magazynowania jest różny, ale z reguły mówi się o 9-10 miesiącach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.