Jak przechowywać marchew, aby dłużej cieszyć się jej wartością odżywczą i witaminami, które dostarcza? Przede wszystkim trzeba nieco więcej wiedzieć o tym cennym dla diety człowieka warzywie. Dużą zaletą marchewki jest fakt, że powszechnie uprawia się ją w Polsce, przez co nie wymaga stosowania dużej ilości chemicznych środków ochrony roślin i bardzo mocno tkwi w polskiej tradycji kulinarnej. Przede wszystkim zawiera jednak, pełną gamę substancji dobrze oddziałujących na organizm człowieka. Są to:
Podstawowym składnikiem, za który cenimy marchew, jest właśnie beta - karoten. Jego zalety są bardzo duże, ale przede wszystkim bardzo pozytywnie działa na:
Ponadto, marchew uznajemy za wartościową ze względu na wzmacnianie odporności organizmu, niwelowanie zmian trądzikowych, zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów - choćby raka prostaty. Trzeba jednak jeść marchew z umiarem, ponieważ nadmiar witaminy A może wpływać negatywnie na pracę wątroby.
Dobór właściwego sposobu zależy od tego, czy przechowujemy ją w dużej ilości - w ciemnym i chłodnym miejscu (piwnicy, spiżarni), czy też w znacznie mniejszych liczbach w kuchni, na krótkotrwały użytek. Podstawą długotrwałego przechowywania marchwi jest nabycie odpowiedniego produktu. Jego jakość bywa jednym z najbardziej znaczących czynników. Najlepsza marchewka powinna być:
Bardzo istotne jest to, żeby zebrana marchew nie była myta lub czyszczona, ale zachowała niewielką ilość naturalnych zanieczyszczeń, które pozwolą dłużej przechowywać to warzywo. W profesjonalnych przechowalniach stopniowo obniża się temperaturę otoczenia - początkowo jest to pięć stopni Celsjusza, później już tylko jeden stopień. Kontroluje się też zawartość dwutlenku węgla tak, aby wynosiła około dwa proc.
Przechowywanie marchwi w piwnicy wymaga odpowiedniego zabezpieczenia jej przed mrozem i stosunkowo wysokiej wilgotności w pomieszczeniu. Można utrzymywać ją luzem, ułożoną w niezbyt duże sterty, bądź też magazynować w drewnianych lub plastikowych skrzynkach. Problemem w przechowywaniu marchwi w domowej spiżarni jest wysoki poziom etylenu, który wydziela się zwłaszcza z jabłek, ale też innych owoców. Jeśli więc zdecydujemy się już na przechowywanie tego warzywa w domu - zawsze oddzielamy je od owoców.
Ile można przechowywać marchew, aby nie straciła wartości odżywczych? Jak łatwo wywnioskować - zależy to od kilku czynników, przede wszystkim jakości warzywa i sposobu jego przechowywania. Niezależnie od tego, czy odbywa się to w profesjonalnej przechowalni, czy też w przydomowej piwnicy. Najczęściej udaje się ją utrzymać w dobrym stanie około trzech miesięcy, ale dobra jakość i właściwe postępowanie pozwalają wydłużyć ten czas do nawet pięciu miesięcy.