Leśnicy odkryli "krainę soplówek". Piękne i podobno smaczne, ale lepiej ich nie zbierać

Polskie lasy skrywają w sobie wiele tajemnic. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie okazy grzybów można znaleźć w runie.

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród opublikowali niedawno nagranie, w którym ukazali prawdziwie bajkowy widok. Na pniu powalonego drzewa w wielu miejscach powyrastały przepiękne "pióropusze" soplówki - grzyba niezwykle rzadkiego w polskich lasach.

W krainie soplówek. Gdzieś w leśnictwie Polanki...

- napisali w poście.

Soplówka bukowa - grzyb jak z bajki

Soplówka bukowa to grzyb o nietypowej prezencji, przypomina koralowiec lub twór prawdziwie bajkowy. Słowem: nie sposób przejść obojętnie, zauważywszy go w lesie. Tym bardziej że często się to nie zdarza. To skrajnie rzadki gatunek grzyba. Spotkać go można w towarzystwie buków (jak sama nazwa wskazuje) i najczęściej porastają martwe pnie. Osiągają nawet 40 cm średnicy.

Podobno jest nie tylko piękny, lecz także smaczny, ale smakiem się niestety musimy obejść. Soplówka bukowa jest pod ścisłą ochroną. Pewnym pocieszeniem może być jednak fakt, że bez obaw zebrać i zjeść można inny grzyb, który wygląda podobnie. Mowa o siedzuniu sosonowym. Więcej o tym okazie przeczytacie w poniższym artykule:

Polskie lasy są pełne grzybów o nietypowym wyglądzie. Zobaczcie sami, co można spotkać podczas grzybobrania:

Jak wasze leśne wędrówki? Spotkaliście kiedyś taki okaz soplówki?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.