Dieta sirt zyskuje na popularności. Stosowała ją Adele. Na czym polega i co się je?

Dieta sirt w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Stosowała ją między innymi piosenkarka Adele. Dieta składa się z dwóch faz żywieniowych i polega na stosowaniu takich produktów, które zawierają przeciwutleniacze aktywujące tzw. sirtuiny.

Więcej aktualności kulinarnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Dieta sirt - na czym polega?

W ostatnim czasie dieta sirt stała się jedną z popularniejszych. Dużą rolę odegrała w tym brytyjska piosenkarka Adele, która stosowała właśnie ten sposób odżywiania. W związku z tym wiele osób zastanawia się, na czym ta dieta polega, co powinno się znaleźć w jadłospisie i jakie przepisy są typowe dla diety sirt. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania w naszym tekście.

Dieta sirt dzieli się na dwie fazy, które z kolei dzielą się na etapy. W pierwszym etapie pierwszej fazy, który trwa trzy dni, należy spożywać 1000 kalorii dziennie. Wówczas w menu osoby na takiej diecie znajdują się trzy koktajle sirtuinowe oraz jeden posiłek sirtuinowy. 

Kolejny etap pierwszej fazy trwa od dnia czwartego do siódmego i wówczas zwiększa się kaloryczność do 1500 dziennie. Jadłospis składa się wtedy z dwóch koktajli sirtuinowych oraz dwóch posiłków sirtuinowych. 

Od ósmego dnia rozpoczyna się faza druga i trzeci etap. Nie ma ustalonej kaloryczności, trwa od 8 do 14 dnia. W menu powinny znaleźć się trzy główne posiłki, jedna lub maksymalnie dwie przekąski oraz koktajl sirtuinowy. Czwarty etap trwa od 15 dnia, nadal nie ma konkretnej zalecanej kaloryczności. Podobnie jest z zaleceniami żywieniowymi, poza jednym: należy pamiętać, aby w diecie znajdowały się produkty sirtuinowe.

Zobacz wideo Zielone smoothie na 3 sposoby

Dieta sirt - czym są sirtuiny?

W poprzednich akapitach kilkakrotnie przewinęło się określenie "sirtuinowe". Co ono właściwie oznacza? Słowo pochodzi od sirtuin, czyli białek enzymatycznych, które mają zdolność wyciszania określonych genów - tzw. genów starzenia, które wiążą się z rozwojem takich chorób jak np. miażdżyca czy choroba Parkinsona. Dlatego w założeniach diety wymienia się uwzględnianie w jadłospisie produktów, które aktywują sirtuiny.

W informacjach na temat diety przewijają się uwagi, że w związku z tym tak naprawdę najważniejsze są te produkty, które trzeba dodać do menu, a nie te, z których trzeba zrezygnować, choć zaleca się odstawienie produktów przetworzonych, słodyczy oraz fast foodów. 

W diecie sirt do menu należy dodać zielone warzywa, takie jak jarmuż, rukola, natka pietruszki, seler naciowy, szpinak; owoce np. truskawki czy daktyle; poza tym orzechy włoskie, kapary, soję, oliwę z oliwek, a do picia kawę, kakao oraz zieloną herbatę.

Dieta sirt - przepisy

W diecie sirt jednym z podstawowych posiłków są zielone koktajle. Jak je przygotować? Oto przykładowe przepisy:

Składniki na koktajl z jarmużem:

  • garść jarmużu
  • kilkanaście liści rukoli
  • pół pęczka pietruszki
  • jedna łodyga selera naciowego
  • jedno jabłko zielone
  • woda

Wszystkie produkty należy zmiksować razem z wodą.

Składniki na koktajl ze szpinakiem:

  • garść szpinaku
  • seler naciowy
  • zielone jabłko
  • 6 truskawek
  • woda

Wszystkie składniki należy zmiksować z wodą.

Koktajle to jednak tylko jeden z elementów diety. Na obiad można np. zjeść pieczonego łososia.

Składniki:

  • filet z łososia
  • kilka łyżek soku z cytryny
  • sól i pieprz do smaku
  • oliwa z oliwek

Łososia należy posypać przyprawami, skropić oliwą i sokiem z cytryny. Rybę zawinąć w folię i włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piecz przez około 20 minut.

Dieta sirt - czy jest zdrowa?

Zdanie dietetyków na temat diety sirt nie jest jednoznaczne. Specjaliści najwięcej zastrzeżeń mają przede wszystkim do niskiej kaloryczności, którą charakteryzuje się ta dieta w początkowych fazach i która może prowadzić do niedoborów różnych składników odżywczych. Nie u każdego będzie zalecana, dietetycy m.in. nie zastosowaliby jej u osób z otyłością, z cukrzycą, z zaburzeniami hormonalnymi czy intensywnie trenujących. 

Elementem spornym są też koktajle, które również nie nadają się dla każdego i które nie zaspokajają sytości, więc po niedługim czasie znów możemy być głodni i zaczniemy podjadać. 

Problematyczna może być też faza, w której kaloryczność jest nienormowana. Wtedy osoby, które stosują tę dietę, mogą jeść zbyt dużo. 

Jeżeli więc zastanawiacie się, czy warto rozpocząć dietę sirt, najlepiej zrobicie, jeśli skonsultujecie się z dietetykiem. Specjalista powie wam, czy dieta sirt na pewno sprawdzi się w waszym wypadku i pomoże wam ją dopasować do waszych potrzeb i możliwości lub zaleci zastosowanie innej diety.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.