Pomidor to świetne warzywo do uprawy w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Bardzo dobrze rośnie i plonuje bez użycia chemii. Ciekawość wzbudzają pomidory koktajlowe i odmiany o różnych kolorach - czerwone, pomarańczowe, żółte, czy też w kształcie gruszek. Obecnie mamy do wyboru wiele odmian, które idealnie nadają się do takich upraw donicowych. Najpopularniejsze do uprawy doniczkowej stały się pomidory koktajlowe, dające kuliste, niewielkie owoce. Rośliny te bardzo dobrze rosną w balkonowych skrzynkach. Obecnie występują nowe odmiany pomidorów balkonowych, które wydają obfite plony i dobrze się krzewią, co jest dodatkowym atutem tych roślin. Gdy wybieramy pomidory na balkon musimy wziąć pod uwagę ich wzrost, kolor i kształt owoców. Tak, aby nasz warzywny mini ogródek dostarczył nam jak najwięcej satysfakcji oraz smacznych owoców.
Do hodowli pomidorów niezbędne jest słoneczne stanowisko. Najwięcej słońca jest na balkonie południowym. Takie warunki są niezbędne, aby pomidory rosły duże, czerwone i słodkie.
Pomidory na balkonie sadzimy w stabilnych donicach. Duża ilość owoców i pędów może powodować przewracanie się plastikowych i lekkich doniczek przy wietrze.
Pomidory na balkonie potrzebują stale wilgotnej gleby, dlatego podczas suszy podlewamy systematycznie rośliny, nawet dwa razy na dobę. Strumień wody kierujemy bezpośrednio do ziemi. Pamiętajmy, że moczenie liści pomidorów jest główną przyczyną chorób.
Kolejnymi zabiegami podczas uprawy jest obrywanie liści na pomidorowych krzaczkach, poprzez usuwanie odrostów bocznych, które osłabiają owocowanie i kwitnienie.
Pomidory na balkonie sadzimy w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli po 15 maja. Pomidory to rośliny ciepłolubne i mają długi okres wegetacyjny, dlatego uprawia się je jedynie z rozsady. Gotową rozsadę (tzw. sadzonki) można kupić już od początku maja w większości sklepów ogrodniczych lub na bazarach. Możemy wcześniej przygotować własną rozsadę, wysiewając nasiona pomidorów do doniczek na okiennych parapetach w okresie od marca do początku kwietnia.
Młode rośliny sadzimy do dużych doniczek o żyznym i przepuszczalnym podłożu. Sadzonki pomidorów sadzimy do poziomu pierwszych liści, co powoduje wytworzenie dodatkowych korzeni i zwiększenie pobierania substancji odżywczych przez roślinę.
Pomidory w donicach mają do dyspozycji niewielką ilość ziemi, musi być ona urodzajna, by zapewnić korzystne warunki wzrostu. W sklepach można zakupić gotowe podłoża do uprawy warzyw. Przygotowując samemu podłoże musimy zaopatrzyć się w kompost, ziemię ogrodową i drenaż, np. keramzyt, aby zapobiec gniciu korzeni. Zbyt ciężka ziemia sprawia, że pomidory na balkonie gorzej rosną.
Jeżeli nie zastosowaliśmy nawozu przed sadzeniem, nasze pomidory na balkonie możemy nawozić nawozami w płynie. Należy pamiętać, aby wybierać nawozy o zwiększonej zawartości potasu i fosforu. Fosfor wpływa na wybarwienie i miąższ owoców oraz zapobiega atakowi gorzkiej zgnilizny. Dla osób ceniących sobie ekologiczne warzywa, odpowiednim wyborem będą nawozy naturalne, np. biohumus.
Pamiętajmy, że własnoręcznie uprawiane pomidory możemy połączyć w donicach lub skrzyniach z innymi roślinami i dzięki temu staną się one częścią ozdobnej kompozycji. Pomidory dobrze czują się w towarzystwie bazylii, melisy, tymianku, pietruszki, które jednocześnie odpędzają szkodniki i zarazy atakujące pomidory. Nie sadzimy pomidorów w towarzystwie grochu, rzodkiewki, kapust, ogórków i ziemniaków (te ostatnie wręcz szkodzą pomidorom).
Zobacz też: Rośliny, które nie wymagają specjalnych sadzonek. Te ekologiczne warzywa wyhodujesz z odpadków