Trzymasz jajka w tym miejscu? Dopisz do listy "robisz to źle". Możesz im zaszkodzić

Trzymanie jajek na półce na drzwiach lodówki to chyba najczęstszy sposób ich przechowywania. Okazuje się jednak, że również nie do końca prawidłowy. Jajka narażone są tam bowiem na ciągłą zmianę temperatury, przez co mogą szybciej się zepsuć.

Więcej przydatnych informacji kulinarnych znajdziesz na Gazeta.pl.

Ciągłe otwieranie drzwi lodówki sprawia, że przechowywane na umieszczonej tam półce jajka narażone są na nagłe zmiany temperatury. W związku z tym szybciej mogą ulec zepsuciu. Utrzymywanie stałej temperatury w przypadku większości produktów ma bowiem kolosalne znaczenie. Mówiła o tym w wywiadzie dla Haps.pl Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz:

Na zewnętrznej powierzchni opakowań jaj znajduje się informacja zalecająca nam przechowywanie jaj po zakupie w warunkach chłodniczych. Sądzę, że z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa najlepszym miejscem do przechowywania jaj po zakupie jest właśnie lodówka. Niższa temperatura jest korzystna, ponieważ aktywność bakterii w takich warunkach jest ograniczona. Dzięki temu wzrasta trwałość jaj i przez dłuższy okres zostaje utrzymana ich wysoka jakość

- wyjaśniała.

 Jeśli nie mamy takiej możliwości lub sami decydujemy się na przechowywanie jaj w innych warunkach, to wybrane miejsce powinno mieć jak najniższą temperaturę. Dodatkowo powinno być suche, pozbawione silnego nasłonecznienia i zbyt niskiej wilgotności powietrza. Należy także unikać nagłych zmian temperatury - to bardzo ważne

- dodała ekspertka.

Mycie jajek pod wodąJak przechowywać jajka i do kiedy je jeść? Myć czy nie myć przed jedzeniem? Pytamy eksperta

Pewnie zwróciliście też uwagę, że w sklepach jajka nie stoją w lodówkach, a po prostu na półkach. Nie jest to błędem. Temperatura w sklepach jest stała i niższa niż 20 stopni Celsjusza. Ponadto gdyby jajka w sklepach przechowywane były w chłodziarkach, to po wyniesieniu na zewnątrz zostałyby narażone na nagłą zmianę temperatury zanim trafiłyby do naszych domowych lodówek.

Zobacz wideo Triki na szybkie obranie jajka. Znasz je wszystkie?

Pamiętajmy też, aby zwracać uwagę na datę minimalnej trwałości, która umieszczana jest na opakowaniach jaj. Wynosi 28 dni od dnia zniesienia jajka. - Po upływie tego okresu jaja mogą być w dalszym ciągu jedzone i nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia - wyjaśniała w rozmowie z Hapsem Katarzyna Gawrońska. - Data minimalnej trwałości to zapewnienie, że - przy zachowaniu optymalnych warunków przechowywania - jaja zachowają swoje właściwości. Przy dłuższym przechowywaniu naturalnie zachodzący proces starzenia się zmienia stopniowo ich właściwości fizyczne i biochemiczne. Jednak, mimo wszystko, nadal nadają się one do użytku - dodała.

Jajka (zdjęcie ilustracyjne)Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? Użyj tej metody, unikniesz wpadki

Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić jajkom optymalne warunki przechowywania. W tym również prawidłową temperaturę. Dzięki temu wolniej będą się starzeć.

Więcej o: