Filety śledziowe to rodzaj przystawki, która towarzyszy nam nie tylko podczas świąt, a także w czasie postnych piątków i imprez rodzinnych. Jest to jedno z szybszych małych dań, które możemy przygotować. Jednak trzeba mieć na uwadze czas, w jakim będzie ta ryba przechowywana. Okazuje się, że w zależności od jej przygotowania termin jej ważności się zmienia. Jak więc ocenić, kiedy ryba będzie najlepsza, a kiedy lepiej jej już nie spożywać?
Sprawa ta wcale nie jest tak oczywista jakby się mogło wydawać. Wszystko jednak staje się prostsze, gdy odpowiednio przygotujemy ryby do przechowywania. Zazwyczaj na pojemnikach i w opakowaniach, w których postanowiliśmy je zakupić widnieje data ważności. Pomimo tego zawsze warto mieć dodatkowe informacje na ten temat.
Gdy postawimy na zakup śledzi w plastikowym wiaderku, w takim wypadku mogą przeleżeć w lodówce około 3 tygodnie. Warunkiem, który musi być spełniony jest ich nieotwieranie.
W próżniowo zamkniętych opakowaniach i woreczkach mogą one poleżeć około miesiąca.
W obu tych przypadkach, kiedy to postanowimy otworzyć ryby należy je od razu zamknąć w szklanych, szczelnie zamykanych pojemnikach. Dobrze się do tego sprawdzą niezawodne słoiki.
W takim naczyniu śledzie mogą pozostawać świeże nawet przez 3-4 tygodnie. Warto pamiętać, aby ryby były całkowicie zalane solanką. Jeśli jest jej za mało można samodzielnie wykonać ją w domu i uzupełnić płyn w naczyniu.
Jeśli jednak posiadamy śledzie pozbawione zalewy ich świeżość, nawet gdy są schłodzone drastycznie się zmniejsza. W takim wypadku wytrzymają one w chłodzie do 48 godzin. Po tym czasie mogą stać się obślizgłe, a ich zapach stanie się odpychający. Aby uniknąć takiej sytuacji warto takie śledzie umieścić w solance lub oleju. W takiej formie będą świeże przez dłuższy czas. Innym sposobem na zapewnienie dłuższej świeżości jest ich mrożenie. Aby zrobić to odpowiednio należy każdy kawałek przymrozić przez godzinę w osobnych pojemnikach, a później przenieść je do jednego i opisać.
Mówiąc o surowej rybie nie można zapomnieć o jej przechowywaniu, gdy została już obrobiona.
Najdłużej można przechowywać rybę w oleju, ponieważ poddana była najmniejszej obróbce. W takiej formie zachowa świeżość nawet do miesiąca. Kluczowe jest, że taki czas osiągnie tylko wtedy, gdy opakowanie będzie nienaruszone. Gdy postanowimy jej skosztować, termin świeżości się zmniejsza.
Podobnie dobrym konserwantem jest ocet. Ryby w nim mogą być przechowywane nawet przez 3-4 tygodnie.
Najkrótszej daty świeżości możemy się jednak spodziewać w śledziach w śmietanie. Te bowiem można przechowywać w lodówce nie dłużej niż 3 dni.