Więcej nowości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kremówkę już po raz kolejny przygotowała Cukiernia Julian Orłowski & Kazimierz Rak. Do jej przygotowania potrzebne były oczywiście m.in. mąka pszenna, cukier, masło, jajka, mleko i proszek budyniowy. Jak podaje serwis nowiny24.pl, cukiernicy wykorzystali około dwóch ton składników. Dzięki temu mógł powstać wypiek o długości 103 metrów. Kilka zdjęć z procesu produkcji można zobaczyć na fanpage'u cukierni. Widać na nich sporą ilość blatów ciasta, które potrzebne jest do stworzenia kremówki. Jak podaje rzeszowska wyborcza.pl, ciastka były przygotowywane przez kilka dni w dwóch zakładach.
Liczba nie jest przypadkowa. Kremówka papieska została bowiem upieczona z okazji 103. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Ciastko robione jest od 2007 roku (papież miałby wówczas 87 lat), kiedy na pomysł wpadli cukiernicy z Rzeszowa. Od tamtej pory kremówka co roku jest dłuższa o metr. Nie była pieczona tylko w okresie pandemii, kiedy obowiązywał lockdown i obostrzenia.
W tym roku ciastko podzielone zostało aż na 14 tysięcy porcji. Rzeszowianie mogli skosztować kremówki w niedzielę 28 maja. Była rozdawana na ulicy 3 Maja po mszy w kościele św. Krzyża. Chętnych na puszystą słodycz nie brakowało. Weekend był ciepły i słoneczny, więc mieszkańcy Rzeszowa z ochotą wybrali się, by spróbować papieskiego przysmaku. Gotowe kremówki już na miejscu posypywane były na świeżo cukrem pudrem.
Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu i obejrzeniu zdjęć naszła was ochota na kremówkę, mamy dla was dobrą wiadomość. Możecie ją zrobić sami w domu (oczywiście znacznie mniejszą). Przepis znajdziecie poniżej:
Składniki:
Sposób przygotowania:
Oba płaty ciasta francuskiego pieczemy w 200 stopniach przez ok. 15 minut, przy czym warto pamiętać, że ciasto w czasie obróbki nieco się skurczy. Zostawiamy do wystygnięcia. Litr mleka zagotowujemy z cukrem i masłem, a resztę mleka mieszamy z budyniem, mąką i aromatem waniliowym. Po dokładnym wymieszaniu przelewamy do garnka z gotującym się mlekiem i masłem. W czasie gotowania powinien powstać gęsty krem.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Kładziemy jeden blat ciasta. Smarujemy gorącym kremem i przykrywamy drugim blatem. Gdy kremówka papieska wystygnie, posypujemy ją cukrem pudrem.