Skąd się biorą białe plamy na ogórkach? Ta choroba może rozwijać się w ukryciu

Białe plamy na ogórkach to dość powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób, zdecydowanych prowadzić własną uprawę. Choroba roślin może rozwijać się w ukryciu, a z czasem uderzyć ze zdwojoną siłą. Dowiedz się, co zrobić, aby nie utracić wyczekiwanych plonów.
Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?

Uprawa warzyw może czasem dać w kość. Podlewanie, pielenie, nawożenie to żaden problem, o ile po pewnym czasie możesz doczekać się obfitych plonów. Gorzej, kiedy nagle zauważasz, że z roślinami coś dzieje się nie tak.

Uważaj na białe plamy na ogórkach. To poważna choroba

Kiedy zauważysz białe plamy na ogórkach, to koniecznie zacznij działać. Zmiany na liściach spowodowane są obecnością grzyba Pseudoperonospora cubensis. Patogen w początkowej fazie rozwija się niezauważony i najczęściej atakuje ogórki, kabaczki, czy dynie. Mączniak rzekomy w przypadku upraw ogórków gruntowych zauważalny jest głównie w sierpniu lub wrześniu.

Jeśli jednak posiadasz szklarnię, to już teraz możesz spotkać się z tym problemem. Liczy się czas, dlatego jeżeli zaobserwujesz pierwsze zmiany, działaj natychmiast. W przeciwnym razie w ciągu kilku dni choroba grzybowa zniszczy całą roślinę.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy to mączniak rzekomy? Jak rozpoznać chorobę ogórków?

Uprawa ogórków bywa dosyć trudna, susza może przyczyniać się do zmiany w wyglądzie liści i wprawiać cię w zakłopotanie. Dlatego jeśli nie wiesz, czy ogórki chorują i zaatakował je mączniak rzekomy, sprawdź następujące cechy charakterystyczne:

  • na wierzchniej stronie liścia powstały nieregularne białe plamy,
  • plamy z czasem stają się ciemniejsze i przypominają mozaikę,
  • pod liśćmi pojawia się szary nalot.

Jeśli zauważysz te zmiany, to szybko podejmij działanie, ponieważ mączniak rzekomy w zastraszającym tempie zaraża inne rośliny. W tym celu przygotuj domowy preparat i uratuj ogórki. Wykorzystaj skrzyp polny, aby w ekologiczny sposób zwalczyć chorobę. 

Składniki:

  • 250 g suszonego skrzypu polnego,
  • 10 litrów wody.

Sposób przygotowania:

  1. Susz zalać wodą i odstawić na noc.
  2. Po 24 godzinach zagotować mieszankę i ostudzić.
  3. Odcedzić i przelać do spryskiwacza.
  4. Spryskać ogórki i inne zakażone rośliny. Czynność powtórzyć po 10 dniach.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.