Więcej treści kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Katarzyna Bosacka słynie z tego, że regularnie doradza, jakie produkty wybierać, by odżywiać się zdrowiej. Analizuje też ich składy i tłumaczy swoim obserwatorom, czego unikać jak ognia. W jednym z ostatnich postów na Instagramie pod lupę wzięła dwa rodzaje kiełbasy - białą oraz tradycyjną wędzoną. Dziennikarka wskazała, która z nich jest lepsza na grilla. Jej wybór może niektórych zaskoczyć.
Prowadząca program kulinarny nie ma wątpliwości, który rodzaj kiełbasy sprawdzi się lepiej podczas grillowania. Bosacka z pełnym przekonaniem wskazała na białą. Niektórych taki werdykt może zdziwić, nieczęsto bowiem decydujemy się na grillowanie takiej kiełbasy. Częściej jadamy ją np. jako składnik żurku albo pieczoną w piekarniku. Dziennikarka wyjaśniła, dlaczego lepiej na grillowy ruszt kłaść właśnie białą.
Biała kiełbasa ma zwykle krótszy skład, zwłaszcza biała surowa. W dodatku można znaleźć taką, która nie ma w sobie dwóch konserwantów: E250 i E251, czyli azotynu i azotanu sodu
- wyjaśnia i dodaje, że w składzie tradycyjnej kiełbasy znajdziemy obie te substancje.
Dlaczego lepiej ich unikać? Bosacka tłumaczy, że po podgrzaniu tworzą się w kiełbasie z tymi konserwantami szkodliwe substancje - nitrozoaminy - które są rakotwórcze.
Więc jeśli tylko możecie i macie ochotę na kiełbaskę, grillujcie tę białą
- zachęca na koniec.
Azotyny rozpoznamy po oznaczeniach od E-249 do E-252. W przemyśle spożywczym stosuje się je m.in. w trakcie peklowania mięs. Azotyny zapobiegają także wytwarzaniu jadu kiełbasianego. Warto jednak wiedzieć, że mogą one prowadzić do wytwarzania nitrozoamin, które mają działanie rakotwórcze.
Informację o szkodliwości nitrozoaminów możemy znaleźć też na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W zamieszczonej tam notce czytamy, że:
"Długoterminowa ekspozycja na te związki może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwory. N-nitrozoaminy poza działaniem rakotwórczym i mutagennym wykazują także właściwości genotoksyczne i embriotoksyczne. Związki te powstają podczas procesów przetwarzania żywności. Wykryto je w wędlinach, przetworzonych rybach, kakao, piwie i innych napojach alkoholowych. Nitrozoaminy mogą być również obecne w innych produktach żywnościowych, takich jak warzywa, zboża, mleko i produkty mleczne, żywność fermentowana lub marynowana".
Inne konserwanty, na które warto zwrócić uwagę, to:
Niektóre z konserwantów nie są jednak niebezpieczne dla naszego zdrowia. Oto kilka często wymienianych przykładów: