Połącz trzy składniki i spryskaj mieszkanie. Mieszanka przepędzi uciążliwe robaczki

Rybiki cukrowe często pojawiają się w mieszkaniach. Najczęściej widywane są w łazienkach, jednak mogą też zadomowić się w kuchni. To małe szkodniki, które choć nie są zagrożeniem dla człowieka, mogą niszczyć papierowe przedmioty, np. książki i dokumenty. Jak pozbyć się rybików z domu? Z pomocą przyjdzie łatwy do zrobienia sprej. By go przygotować, potrzebne są tylko trzy składniki.

Więcej domowych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rybiki - co to za owady?

Rybiki cukrowe nazywane są też srebrzykami. Do Europy przywędrowały z krajów tropikalnych. U nas, ze względu na klimat, żyją więc tylko w mieszkaniach, w pomieszczeniach, w których jest ciepło i wilgotno. Dlatego tak często można zauważyć je właśnie w łazienkach. Rybiki są małe, mają zwykle od siedmiu do 10 mm długości, i bardzo zwinne, co sprawia, że trudno je złapać. Naturalnymi wrogami rybików są pająki oraz skorki. 

Te małe szkodniki żywią się głównie papierem, a także resztkami jedzenia. Dlatego, choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, bywają uciążliwe, ponieważ mogą niszczyć książki, dokumenty, tapety, a nawet tkaniny, np. lniane i bawełniane.

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Pokazujemy domowe sposoby

Rybiki - gdzie występują?

Zazwyczaj występują w blokach i mieszkaniach, które są słabo wentylowane lub mają zbyt szczelne okna. Jak już wspomnieliśmy, bytują głównie w łazienkach, ponieważ tam jest zwykle ciepło i wilgotno. Lubią też ciemność, więc gdy zapalimy światło, natychmiast chowają się w zakamarkach. Prowadzą nocny tryb życia, to właśnie o tej porze najczęściej wychodzą na żer. Mogą kryć się w łazienkowych płytkach, szafkach kuchennych, pod wykładziną albo w kącie, w którym przechowujemy mokre ścierki lub mop do podłogi.

Ich pokarm stanowią cukry i skrobia. Zjadają między innymi: okruszki pieczywa i ciastek, kasze, ryż. Niekiedy żywią się również innymi, martwymi owadami, a także papierem i organicznymi klejami. Rybiki bez pożywienia mogą przetrwać nawet rok.

Jak pozbyć się rybików z domu? Połącz te trzy składniki

W związku z tym, że rybiki cukrowe mogą niszczyć elementy wyposażenia mieszkania, nie są mile widziane w naszych domach. Dlatego wiele osób, które zauważą te owady w swoim domu, szuka sposobów na to, jak pozbyć się rybików. Na szczęście jest kilka metod, którymi można spróbować zawalczyć z tymi szkodnikami.

Jedną z nich jest zrobienie domowego spreju z trzech składników: octu, olejku zapachowego (np. lawendowego lub cytrynowego, ale rybiki nie lubią też zapachu cynamonu, rozmarynu i wrotyczu) oraz świeżego tymianku. Szklankę ciepłego octu trzeba wymieszać z kilkoma lub kilkunastoma kroplami olejku, a na koniec dodać świeży tymianek. Dokładnie wszystko mieszamy, a potem przelewamy do butelki z atomizerem. Spryskujemy mieszanką wszystkie miejsca i zakamarki, w których pojawiają się rybiki.

Jakie są inne domowe sposoby na rybiki? Można spróbować rozłożyć pułapki tam, gdzie owady występują. Jak je przygotować? Kwas borowy mieszamy z cukrem, a powstałą miksturę wykładamy na tekturę albo papier. Polewamy wszystko miodem. Celuloza oraz cukier zadziałają na owady jak wabik, a jeżeli użyjemy dodatkowo miodu, owady będą przyklejały się do zasadzki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.