Znalazła rzadki w Polsce gatunek grzyba. "Widziałam go tylko dwa razy w życiu"

Świat grzybów nie przestaje zadziwiać. Oprócz popularnych i bardzo smacznych borowików, kani czy koźlarzy w polskich lasach można też trafić na dużo rzadsze okazy. Jednym z takich znalezisk pochwaliła się na TikToku autorka profilu pieprznik.pl - Marianna Kasperczyk. Miłośniczka grzybów znalazła maślaka dętego. Spotkanie go nie jest proste, sama Kasperczyk przyznaje, że widziała go tylko dwa razy.

Więcej tekstów o grzybach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Znalazła rzadki w Polsce grzyb jadalny. "Widziałam go dwa razy w życiu"

Marianna Kasperczyk prowadzi blog pieprznik.pl. Pod tą samą nazwą można ją znaleźć również w mediach społecznościowych. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Chętnie dzieli się swoimi znaleziskami z fanami i czytelnikami bloga. "Pokazuję ludziom ciekawe gatunki grzybów, bo one są naprawdę niesamowite i niezwykle fotogeniczne. Dlatego w tym moim chodzeniu na grzyby coraz więcej jest polowania na rzadkie okazy, a już mniej samego zbierania" - przyznała w rozmowie z money.pl.

Zobacz wideo A może przepis na grzyby inaczej? Zrób nasze... ciastka grzybki!

Wygląda na to, że w ostatnim czasie jej polowanie było owocne. Niedawno na swoim TikToku opublikowała bowiem filmik o rzadkim grzybie, którego udało jej się znaleźć. "Jest to maślak dęty, znany również jako borowiczak lub borowiec dęty" - mówi na wstępie. Jest jadalny, ale rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. "Zasługuje więc jak najbardziej na ochronę" - mówi Marianna Kasperczyk i dodaje, że jest bardzo zadowolona z tego znaleziska.

Cieszę się, bo trafiło mi się drugie stanowisko z tym grzybem.

"Wygląda bardzo ciekawie. Rośnie zawsze pod modrzewiami. Po przekrojeniu widzimy, że trzon ma pusty i ma bardzo ciekawe pory pod kapeluszem" - opisuje dalej. Jedna z komentujących osób stwierdziła, że pierwszy raz widzi ten gatunek, na co autorka odpowiedziała, że ona "widziała go tylko dwa razy w życiu".

Maślak dęty - co to za grzyb? Jak wygląda?

Maślak dęty występuje też pod innymi nazwami: borowiec dęty lub borowiczak. Jego kapelusz zwykle ma kolor od jasnożółtego do ciemnobrązowego. Jego powierzchnia jest pokryta kosmkami, a z brzegu zwisają resztki osłony. Trzon jest zwykle w kolorze kapelusza lub ma nieco jaśniejszą barwę, a po przekrojeniu jest pusty w środku. Maślak dęty występuje od lipca do października. Jest rzadkim gatunkiem, częściej można natknąć się na niego w górach. Zawsze rośnie pod modrzewiami. Jest grzybem jadalnym, choć większość źródeł podaje, że jego walory smakowe nie są zbyt wysoko cenione.

Został wpisany na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski do kategorii grzybów rzadkich (R). Od 9 października 2014 roku jest objęty ochroną częściową. Co to znaczy? To forma ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów, która dopuszcza możliwość redukcji populacji i pozyskiwania osobników tych gatunków lub ich części w określonych przypadkach. Gatunki te są ujęte w rozporządzeniach, gdzie zapisuje się również ich sposób pozyskiwania oraz warunki, w których można to robić.

Więcej o: