Grzybiarze zdradzają: grzybów szukaj w tych miejscach. I patrz nie tylko na drzewa. "Trzyma wilgoć"

Co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na obfite zbiory podczas grzybobrania? Wiedzieć, na co patrzeć. Wiele gatunków grzybów można znaleźć pod konkretnymi gatunkami drzew, warto więc znać te zależności. Jednak drzewa to nie wszystko. Jeden z grzybiarzy radzi, by wzrok skierować w dół.

Więcej treści o grzybach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Każdy grzybiarz, zarówno mniej, jak i bardziej doświadczony, marzy, by z lasu wrócić z koszami uginającymi się od grzybów. Wpływ na powodzenie podczas grzybobrania ma wiele czynników. Kluczowa jest oczywiście pogoda, ponieważ grzyby nie lubią suszy, preferują za to wilgoć. Potrzeba więc deszczu, by się pojawiły, ale nie licz na to, że już po godzinie od zakończenia opadów pojawi się wysyp leśnych skarbów. Grzyby potrzebują czasu, od kilku do kilkunastu dni, by wyrosnąć.

Zobacz wideo Zobacz jak zrobić genialną tartę z kurkami. O kurka! Ale dobre!

Jeżeli jednak pogoda jest sprzyjająca, to warto wiedzieć również o innych przyrodniczych zależnościach, dzięki którym grzyby może być łatwiej znaleźć. Chodzi oczywiście o patrzenie na drzewa, ponieważ wiele gatunków grzybów rośnie w pobliżu konkretnych gatunków drzew. To jednak nie wszystko. Wzrok warto również skierować w dół i dokładnie przyjrzeć się ściółce. Dlaczego? Wyjaśnia to grzybiarz z tiktokowego kanału OBorze.

Gdzie szukać grzybów? W tych miejscach znajdziesz borowiki

Prawdziwki to jedne z najbardziej pożądanych grzybów. Każdy ma nadzieję, że uda mu się na nie trafić podczas grzybobrania. Warto zatem wiedzieć, jak zwiększyć swoje szanse. Na TikToku wyjaśnia to jeden z twórców profilu OBorze, który poświęcony jest tematyce leśnej. 

Jeżeli chodzi o miejsca, w których najczęściej znajdujemy takie prawdziwki, to są to drągowiny bądź młodniki.

Młodnik to faza rozwoju drzewostanu następująca po uprawie, obejmująca młode pokolenie drzew gatunków lasotwórczych pochodzące najczęściej z nasadzenia sztucznego. Faza młodnika trwa do wieku około 20-25 lat. Z kolei drągowina to faza drzewostanu, w którym w którym drzewa po osiągnięciu pewnej wysokości przyrastają silnie na grubość. Obejmuje lata życia drzewostanu od 35 do 50 lat.

Grzybiarz wyjaśnia, że borowików warto szukać w młodniku liściastym, zwłaszcza dębowym. Liczą się jednak nie tylko same drzewa, lecz także to, co na dole.

Musi w nim występować bardzo, ale to bardzo dużo mchu, który trzyma wilgoć i grzyby mają się gdzie rozwinąć

- tłumaczy.

Dodaje, że ważne jest również to, jak bardzo młodnik jest nasłoneczniony. To właśnie od stopnia nasłonecznienia zależy, jak będzie trzymał wilgoć. "Warto wybierać młodniki, w których nie ma aż tak dużo słońca" - mówi. Nie trzeba jednak szukać koniecznie dębów, by znaleźć borowiki. Szlachetne licznie pojawiają się także w lasach iglastych, preferują zwłaszcza świerki. Można je znaleźć także wśród buków. Z kolei borowiki sosnowe, jak sama nazwa wskazuje, lubią towarzystwo sosen. 

Na koniec grzybiarz przestrzega też przed błędem, który może nas słono kosztować. "Nie wchodźcie do zbyt niskich młodników. To jest nielegalne. Uważajcie również na kleszcze" - podkreśla.

"Widzisz brzozy? Wchodź tam", czyli pod jakimi drzewami rosną grzyby?

Powyżej skupiliśmy się na borowikach. Jednak nie tylko one mają swoje ulubione drzewa. Zwrócił na to uwagę jeden z miłośników grzybobrania na TikToku, który w swoim filmiku zachęcił, by nie omijać brzóz, bo można znaleźć tam koźlarze.

Zatem gdzie szukać grzybów, by zwiększyć szansę na obfite zbiory? Poniżej znajdziecie listę z kilkunastoma najpopularniejszymi przykładami:

  • pogrzyb brunatny - lasy iglaste z sosnami,
  • krasnoborowik ceglastopory - pod świerkami, bukami, dębami i jodłami,
  • koźlarz babka - młodniki brzozowe, obrzeża lasów, na których sadzi się brzozy,
  • koźlarz pomarańczowożółty - brzozowe zagajniki, obrzeża lasów, na których rosną brzozy,
  • koźlarz czerwony - osiki, dęby,
  • czubajka kania - lasy różnego typu, często na skraju, na wrzosowiskach, polanach, w ogrodach i parkach,
  • maślak zwyczajny - głównie młodniki sosnowe, obrzeża porośnięte sosnami,
  • maślak żółty - preferuje modrzewie,
  • maślak sitarz - lubi towarzystwo sosen,
  • pieprznik jadalny (kurka) - lasy iglaste i liściaste, często ukryte w mchu,
  • gąska zielonka - głównie sosny,
  • mleczaj rydz - lasy sosnowe,
  • lejkowiec dęty - zazwyczaj lasy bukowe,
  • siedzuń sosnowy - jak sama nazwa wskazuje, na sosnach
  • uszak bzowy - czarny bez.
Więcej o: