Nie ma wątpliwości, że najlepszym sposobem na wyleczenie przeziębienia jest wizyta u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń. Często jednak postanawiamy wesprzeć organizm w walce z chorobą, stosując domowe specyfiki. Są to np. mleko z miodem, syrop z cebuli i czosnek. W wielu polskich domach wiara w ich zbawienne działanie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Katarzyna Bosacka postanowiła zapytać lekarza, dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko, który jest immunologiem i pediatrą, czy wymienione wyżej produkty faktycznie pomogą na przeziębienie. Specjalista wskazał tylko jeden produkt, przyznając na początku swojej wypowiedzi, że "już nie jest tak ostry w swoich osądach, jak to było kilka lat temu". Wyjaśnił, że on, jako naukowiec, musi posługiwać się twardymi dowodami potwierdzonymi przez badania naukowe. Zatem który produkt według niego może pomagać?
Jest to miód. "Poważne badania naukowe, a także przegląd opublikowany dwa lata temu w czasopiśmie brytyjskim British Medical Journal pokazał, w jaki sposób miód przyjmowany przez dzieci w czasie przeziębienia zmniejsza nasilenie takich objawów jak: kaszel, uczucie zatkania nosa, nasilenie kaszlu. Zatem z tych wszystkich rzeczy, o które pytasz, miód na pewno jest sprawdzonym i dobrym środkiem" - stwierdza i dodaje, że jeszcze 15 lat temu brakowało na to naukowych dowodów.
W kontekście prozdrowotnych korzyści dużo mówi się o jedzeniu czosnku. Na temat jego właściwości również przeprowadzone zostały badania, które potwierdziły, że ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze. Czytamy o tym na stronie CzytelniaMedyczna.pl w artykule Przeciwdrobnoustrojowe działanie czosnku autorstwa dr hab. Anny Kędzi z Zakładu Mikrobiologii Jamy Ustnej Katedry Mikrobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dowiadujemy się z nich, że czosnek działa aktywnie zarówno wobec bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych. Ponadto "doświadczenia wskazują też na dużą aktywność czosnku wobec bakterii występujących w przewodzie pokarmowym człowieka". Zdaniem autorów składnikiem aktywnym czosnku, który działa przeciwdrobnoustrojowo, jest allicyna. To substancja chemiczna, która powstaje, gdy kroimy lub miażdżymy czosnek. To właśnie dzięki allicynie roślina ma specyficzny intensywny zapach i smak.
W opublikowanym artykule naukowym autorka powołuje się także na badania, które wykazały aktywność przeciwgrzybiczną czosnku i jego wyciągów i jako przykład podaje badanie przeprowadzone przez Motsei i wspólników, kiedy "wodny wyciąg z czosnku hamował wzrost szczepu Candida albicans wyizolowanego od 5-miesięcznego niemowlęcia".
Czosnek, a konkretnie wspomniana allicyna, a także ajoen, mają też działanie przeciwwirusowe. "Została ona zaobserwowana wobec następujących wirusów: Herpes Simplex typ 1 i 2, Influenzae B virus, Parainfluenzae virus typ 3, Cytomegalovirus, Rhinovirus typ 2 i Vesicularvirus" - pisze dr hab. Anna Kędzia.